چمن مصنوعی دو میدانی Track –

با اینکه ورزشکاران ایرانی برای اولین بار در رشتههای ورزشی مختلف در سال 1327 در بازیهای المپیک لندن شرکت کردند، ولی قهرمانان دوومیدانی شانس شرکت در این بازیها را نداشتند. البته دویدن و سرعت به روش های مختلف با تغيير طول مسیر، متفاوت است. فدراسيون بين المللي دو و ميداني كه هم اکنون مقر آن در موناکو فرانسه مي باشد از اهميت و اعتبار فراواني برخوردار است و بيشتر از 205 کشور عضو اين فدراسيون هستند و مقررات تغيير يافته اين فدراسيون دو سال يک بار به کشورهاي عضو فرستاده مي شود. این فدراسیون هر دو سال یک بار مقررات جدید دو و میدانی را تصویب می کند و برای کشور های عضو می فرستند . امروزه اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی (IAAF) برگزاری مسابقات دوومیدانی در سطح بین المللی را بر عهده دارد و پس از المپیک، معتبرترین رویدادهای این رشته، مسابقات قهرمانی دوومیدانی جهان و قهرمانی دو و میدانی داخل سالن جهان به شمار می روند.

۶- در کلیه مسابقات دوی امدادی چوب امدادی باید در داخل منطقه تعویض ، بین دوندگان منتقل و تعویض شود. ۴- ترکیــب یک تیــم پس از انجام مسابقه مقدماتی نبــاید تغییــر کند مگر در مورد بیماری یا صدمه جسمی یکی از شرکت کنند گان که مورد تأیید پزشک مخصوص مسابقه قرار گیرد و دویدن برای او خلاف مصلحت تشخیص داده شود که در این صورت باتصویب سه داور مسابقه تعویض انجام خواهد شد. در لحظه ای که ورزشکار برای شروع پرتاب حالت آمادگی به خود بگیرد وزنه باید در کنار چاله او و مماس با چانه قرار داشته باشد و دست نباید در اثــنای عمل پرتاب از این حالت پایین تر بیایــد. قطر دایره پرتاب ۱۳۵/۲ متر می باشد. از 200 متر تا 1000 متر، 90 دقیقه. ۲- در مسابقات که در مسافت طولانی انجام می شود زمان تا یک پنجم ثانیه محاسبه می شود ولی باید این زمان به دهم ثانیه تبدیل شود . ولی محل شروع و پایان مسابقه را می توان در میــدان ورزش گذاشت . ورزشکاران با توجه به انتخاب خود در یک یا چند رویداد شرکت کرده و ورزش مورد علاقه خود را انجام می دادند. هنگام انتخاب مسیــر مسابقه باید از موانع خطرناک ، جوی های عمیق سر بالایی یا سراشیبی تند و خطرناک و به طور کلی از هر گونه مانع باید اجتناب ورزید .در مواردی که تعداد شرکت کنندگان در مسابقه خیلی زیاد است در ۱۵۰۰ متر اول مسابقه باید از گذرگاه های باریک یا سایر موانعی که عبور شرکت کنندگان را دچار اشکال می کند پرهیز کرد.

شعار دو و میدانی در المپیک به زبان یونانی سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس به معنی سریع تر، بالاتر و قوی تر است. چنانچه مسیر مسابقه از میان جنگلی بگذرد که راه مشخص در ان وجود نداشته باشد باید آن قسمت از زمین برای دوندگان به طور وضوح علامت گذاری شود و عبور از جاده های اصلی باید که به حداقل تقلــیل داده شود. امتیازات این افراد باعث کسر امتیاز تیم های دیگر می شود اما اگر دونده های اصلی تیمی به خط پایان مسابقه نرسند امتیاز آن تیم محسوب نخواهد شد . محاسبه کمترین مجموع امتیازات نفرات امتیاز گیرنده به ترتیب رسیدن به پایان مسابقه به این صورت است که امتیازات افراد اغیر اصلی تیم خواه مسابقه را تمام کرده یا نــکرده بــاشـــد بــه حســاب ســایر تیم ها گذاشته می شود. محاسبه کمترین مجموع امتیازات نفرات امتیاز گیرنده تیم به ترتیب رسیدن به پایان مسابقه مقام اعضای هر تیم که امتیاز به دست نیاورده اند باید ثــبت شود. ۶- چنانچه دو شرکت کننده یا بیشـــتر برای کسب مقامی دارای امتیاز مساوی باشند امتیازات مربوطه مقام های مورد بحث باید جمع شده و به تساوی بین آنها تقسیم شود. همچنین ابوالفضل کوه پیما دیگر ملی پوش دو و میدانی در ماده پرتاب نیزه کلاس ۵۷ موفق به کسب مدال طلا شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛تیم دو و میدانی نونهالان استان کردستان در پایان مسابقات قهرمانی نونهالان منطقه 4 کشور موفق شدند 3 مدال نقره و برنز را کسب کنند. به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی هیات دو و میدانی لرستان، در ۱۰ کیلومتر پیادهروی صبا فرمانپور از تیم طرقبه شاندیز قهرمان شد، نسا نجاری و مریم شرفیه هر۲ از آکادمی تکنیک دوم و سوم شدند. پیشنهاد شده که فقط قوس اول را در خطوطشان بدوند. به علاوه باید از طرف برگزار کنند گان مسابقه مراکز تهیه آب در نقاطی که فقط آب باید نگهداری شود به طور تقریبی در وسط دو مرکز تأمین خوراکی مهیــا شود. وزنه باید از شانه ورزشکار و فقط با یک دست پرتاب شود و وزنه نباید به پشت خط شانه ها برده شود. به این ترتیب، انسان اولیه پی برد که اگر تندتر بدود، بیشتر بپرد و زیادتر پرتاب کند، بهتر خواهد توانست با مشکلات و خطرات پیرامون خود مبارزه کند. زاویه مجاز پرتاب ( قطاع پرتاب ) ۴۰ درجه است .