ورزش دو و میدانی

از سال ۱۹۸۴ دیپلم پیروزی به رتبههای هفتم و هشتم نیز اهدا میشود تا اطمینان حاصل شود کلیه بازندگان رقابتهای مرحله یکچهارم نهایی که در آنها ساختار تک-حذفی حاکم است دیپلم پیروزی را کسب کردهاند تا بدین ترتیب نیاز به برگزاری مسابقات دلجویی (یا بالفظ رسمی «ردهبندی») با هدف مشخص کردن نفر پنجم از بین هشت نفر مرتفع شود. مراسم معمولا با برافراشتن پرچم کشور میزبان و اجرای سرود ملی آن کشور آغاز میشود. رای دو سوم اعضای کمیته ملی المپیک لازم است تا بتوان منشور المپیک را اصلاح کرد و یک فدراسیون رسمی را به جایگاه المپیک ارتقا داد و آن رشته ورزشی را برای گنجاندن در برنامه المپیک واجد شرایط تلقی کرد. مسابقات جهانی کاراته سال ۲۰۲۱ جهان طی روزهای ۲۵ تا ۳۰ آبان در امارات و مسابقات آسیایی نیز روزهای ۲۸ آذر تا یکم دی ماه در قزاقستان برگزار میشود. سرمربی تیم دو و میدانی ذوبآهن از مدعیبودن شاگردانش در رقابتهای آسیایی گفت و تاکید کرد: شاگردانم در حال تمرین برای بازیهای آسیایی سال آینده هستند، دو نفر از آنها گزینه اصلی تیمملی و کسب مدال در این رقابتها هستند. به گزارش خبرنگار برنا از همدان، مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در مجمع انتخاباتی هیئت دو و میدانی استان همدان که با حضور صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه امروز همدان همچون گذشته در رشته دو و میدانی دارای قهرمانان بسیار توانمند است و امیدواریم در ادامه راه بتوانیم با همدلی و هم افزایی مشکلات و موانع را برای توسعه هرچه بیشتر و کسب مدال های المپیکی و آسیایی به فرصت تبدیل کنیم.

ورزش امروزه در جهان به وسیله ای مبدل شده که انسان ها را با هم متحد و آشنا کرده و بین آن ها پیوند اخوت و برادری برقرار می کند و مهمترین هدف و وظیفه ورزش همین است ایجاد مودت و دوستی بین ورزش کاران که هر چند در میدان رقیب هم هستند اما در خارج از میدان به عنوان رفیق همدیگر می باشند . رشته های پرتابی شامل پرتاب وزنه، چکش، دیسک و نیزه است. ورزشهای دو و میدانی عبارت از فعالیتهای بدنی شامل حرکات طبیعی مانند دویدن، جهیدن و پریدن و پرتاب کردن می باشد. شماری از ورزشهای نمایشی از جمله بدمینتون و تکواندو سرانجام به عنوان ورزشهای مدال گیر و رسمی وارد برنامه المپیک شدند. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، صبح امروز با حضور معین معاون اداره کل ورزش و جوانان گلستان و مسئولین شهرستانی، محمد سیستانی و آرین اسلامی وارد کردکوی شدند.

در سال ۱۹۶۰ معاون رئیس جمهور ریچارد نیکسون بجای دوایت آیزنهاور رئیس جمهور بازیهای المپیک زمستانی ۱۹۶۰ را در دره اسکو در کالیفرنیا افتتاح کرد بار دیگر در سال ۱۹۸۰ والترماندال، معاون رئیس جمهور بجای رئیس جمهور جیمی کارتر بازیهای المپیک زمستانی۱۹۸۰ را در لیک پلاسید، نیویورک افتتاح کرد. یک دونده در هر ساعت حدود 50 کالری میسوزاند. هنگامی که بیش از 8 شرکت کننده وجود داشته باشد به هر شرکت کننده اجازه ی سه پرتاب داده می شود و به 8 نفر از آن ها که بهترین نتیجه را به دست آورند اجازه ی سه پرتاب دیگر داده خواهد شد. در تأیید این مطلب می توان به موفقیتهای افراد یک خانواده در مواد دو و میدانی اشاره کرد.استعدادیابی دو و میدانی در جهان استعدادیابی ورزش دو و میدانی در جهان سابقه دیرینه ای دارد و در سالهای گذشته کشور های بلوک شرق سابق، خصوصا کشور آلمان شرقی، با کسب موفقیتهای بزرگ این مسئله را به اثبات رساندند؛ به طوریکه دریک دوره از بازیهای المپیک، آلمان شرقی با حدود 17 میلیون نفر جمعیت و وسعتی کمتر، توانست در ورزش دو و میدانی، از نظر کسب مدال، کشورهای پیشرفته ای چون آمریکا و شوروی را که به نسبه جمعیت و وسعتبیشتری دارند ، پشت سر گذارد.

درالمپیک تابستانی اخیر در سال ۲۰۰۰ و المپیک زمستانی ۲۰۰۲، معلوم شد که این نبرد هنوز پایان نیافتهاست چراکه بسیاری از مدالآوران رشتههای وزنهبرداری و اسکی میدانی، به دلیل استفاده از داروهای نیروزا رد صلاحیت شدند. در آخرمشعل المپیک وارد استادیوم میشود و پس از آنکه از دست هر ورزشکار عبور کرد به آخرین حمل کننده مشعل میرسد که معمولا ورزشکاری مطرح از کشور میزبان است.او آتش را در جایگاه مخصوص خود در استادیوم روشن میکند. پس از آن پرچم المپیک را وارد استادیوم میکنند و در حالیکه سرود المپیک در حال اجرا است، آنرا برافراشته میکنند. بخش سنتی جشن با رژه ملتها شروع میشود که در آن ورزشکاران هر کشور به ترتیب در استادیوم رژه میروند. در لحظه ای که ورزش کار برای شروع پرتاب حالت آمادگی به خود بگیرد وزنه باید در کنار چانه ی او و مماس با چانه قرار داشته باشد و دست نباید در هنگام عمل پرتاب از این حالت پایین تر بیاید. دو ومیدانی ناب ترین و اصیل ترین رشته ی ورزشی است که از ریشه ی یونانی اتلوس به معنی مبارزه و تلاش گرفته شده است.تاریخ برگزاری اولین مسابقه های دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به یونان و ایرلند باز می گردد.در مورد تاریخچه ی دو و میدانی در بازی های المپیک روایات مختلفی وجود دارد؛ اما نام «کوروبوس» به عنوان اولین قهرمان این مسابقه ها در 884 سال قبل از میلاد ثبت شده است.