ورزش دو و میدانی

4 ) هر تیم از چهار دونده تشکیل شده است و هر دونده پس از دویدن مسافتی معین ، لوله ای استوانه ای از جنس چوب یا فلز را به نفر بعد می دهد . اگر اعضای تیم لوله ی استوانه ای را در محدوده ای مشخص به یکدیگر منتقل نکنند ، از مسابقه حذف می شوند . شعار دوومیدانی در المپیک به زبان یونانی «سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس» به معنی «سریع تر، بالاتر و قوی تر» است. یک پژوهشگر به نام جان کی یران (John Kieran) از دونده ای یونانی به نام کوروبوس نام برد و می نویسد که وی اولین قهرمان رسمی دو در نخستین دوره بازی های المپیک باستان است. در مسابقات امروزی پرتاب دیسک ، ورزشکاران درون دایره ای به قطر 5 / 2 متر می ایستند و با چرخیدن به دور خود ، دیسک را ، که به شکل بشقاب است ، به جلو پرتاب می کنند . در لحظه ای که ورزش کار برای شروع پرتاب حالت آمادگی به خود بگیرد وزنه باید در کنار چانه ی او و مماس با چانه قرار داشته باشد و دست نباید در هنگام عمل پرتاب از این حالت پایین تر بیاید.

Track به مسابقاتی اشاره دارد که در پیست دو برگزار می شود . در این مسابقه 5 مانع به طول 96 / 3 متر و ارتفاع 4 / 91 در پیست قرار داده می شود . دو ومیدانی ورزشی است انفرادی و گروهی که مسابقات آن در مکان هایی چون استادیوم ( شامل پیست مخصوص و محوطه ی درونی آن ) و جاده برگزار می شود . یک باستان شناس آلمانی به نام «کورتیوس» در دل تپههای خاموش ( المپیا ) به کاوش پرداخت، و آثار شگفتی را کشف کرد. چکش نیز گلوله ای است که با یک سیم به دستگیره ی چکش متصل می شود . آغاز تمام این ماده ها نیز به صورت « استارت ایستاده » است و نیازی به قوز کردن در آغاز مسابقه نیست . پیاده روی نیز از استادیوم آغاز می شود ، در خیابان های اطراف استادیوم ادامه می یابد و در استادیوم به پایان می رسد . در پشت یکی از این مانع ها و چسبیده به آن چاله ای پر از آب به طول 66 / 3 متر وجود دارد . رییس انجمن دوومیدانی ناشنوایان از اعزام ۳ دو و میدانی کار مرد به المپیک برزیل خبر داد. بنابراین نتیجه باید گرفت که نام دو و میدانی بر اساس محل برگزاری آن انتخاب شده است.

تیم دو و میدانی بانوان با نام «سپیده محمودی قهرمان سلامت خوزستان» با ترکیب زینب شیخ رباط، مائده چاوشی زاده، مژگان محمدبابادی و هلما سیلاوی به سرپرستی عزال داورپناه در این مسابقات حاضر میشود. از اهداف این کانون ، گسترش ورزش های فوتبال و دو و میدانی در ایران بود . ایرلندیهای باستان از حدود ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد مسابقاتی را برپا میکردند که پرتاب سنگ و دو هم در میان آنها بود. در حال حاضر هم سباستین کوئه، رئیس بریتانیایی است که بر مسند ریاست از سال ۲۰۱۵ نشسته است. بیشتر رشته های دو و میدانی به طور کلی انفرادی هستند، به جز دوهای امدادی و برخی از مسابقات مانند دوهای صحرانوردی که در آنها امتیاز اعضای یک تیم با هم جمع میشود. در رقابت سنگین ، که فقط شامل دو 3000 متز مردان است ، موانع به شکلی روی زمین قرار دارند که سقوط نمی کنند .

ورزش های مادر دسته ای از ورزش ها هستند که مسابقات متنوع و مواد گوناگون رقابتی دارند . با توجه به اهمیت سرعت گرفتن در مسابقات پرش ، در صورتی که باد در جهت حرکت ورزشکار بوزد و سرعت آن بیش از حد استاندارد باشد ، اگر ورزشکار رکورد بشکند ، میزان پرش او رکورد جدید محسوب نخواهد شد . پرتاب چکش مردان برای نخستین بار در سال 1900 وارد برنامه ی المپیک شد اما مسابقه ی بخش زنان تا صد سال بعد ، یعنی المپیک 2000 سیدنی ، در این بازی ها جایی نداشت . پیاده روی شامل 3 مسابقه است : 20 کیلومتر برای زنان و 20 کیلومتر و 50 کیلومتر برای مردان . مسابقات دو با مانع به صورت سبک ( شامل 100 متر زنان ، 110 متر مردان ، 400 متر زنان و 400 متر مردان ) و سنگین ( شامل دو 3000 متر مردان ) برگزار می شود . این ورزش شامل ماده های متفاوتی چون دو سرعت ، استقامت و امدادی ، پرتاب ها و پرش ها و رقابت های ترکیبی است . طولانی بودن مسیر ، اهمیت استقامت را هر چه بیشتر آشکار می کند و نشان می دهد که داشتن عضلات تنومند برای شکافتن هوا در این رقابت ها فایده ای ندارد .