ورزش دو و میدانی

انتخاب دونده ها (مسابقه های انتخابی) برای مسابقه ی نهایی باید با فاصله ی زمانی حداقل 45 دقیقه انجام گیرد. برای دویدن( نیمه استقامتی)، رعایت بعضی از موارد، الزامیست که از آن ها می توان به حركات كمتر مفاصل- كمتر متمایل شدن به جلو و تماس كامل كف پا با زمین اشاره کرد. چنانچه در مورد نفر هشتم نتیجه ی مساوی به دست آید به پرتاب کننده ها اجازه ی سه پرتاب اضافی داده می شود. در صورتی که در دوره های مقدماتی، هر دو ورزشکار با هم برابر شوند؛ هر دوی آن ها به دورهای بالاتر میروند و سر داور برای مقام اول مسابقه نهایی در مورد نتیجه مساوی، تصمیم می گیرد که مسابقه تکرار یا نتیجه ی آن ثبت شود. هنگامی که بیش از 8 شرکت کننده وجود داشته باشد به هر شرکت کننده اجازه ی سه پرتاب داده می شود و به 8 نفر از آن ها که بهترین نتیجه را به دست آورند اجازه ی سه پرتاب دیگر داده خواهد شد.

در مورد تاریخچه ی دو و میدانی در بازی های المپیک روایات مختلفی وجود دارد؛ اما نام «کوروبوس» به عنوان اولین قهرمان این مسابقه ها در 884 سال قبل از میلاد ثبت شده است. از ورزشهای دوران پیش از تاریخ می توان مسابقات دو، پیاده روی سرعت، پرش و پرتاب را نام برد. بالاترین سطح این مسابقات در المپیک است. م برگزاری بازی های المپیک را آغاز کردند، تنها رشته ای که در چندین دورهٔ ابتدایی در آن برگزار شد مسابقهٔ دو سرعت معروف به استادیون بود که دوندگان، طول ورزشگاه (حدود ۲۰۰ متر) را می دویدند. سابقهٔ این ورزش به المپیک باستانیِ یونانیان می رسد که از ۷۷۶ ق. از مسابقات معتبر جهانی در این رشته می توان به المپیک و پارا المپیک اشاره کرد. برای مسابقه نهایی باید دونده ها( مسابقات انتخابی) را با فاصله زمانی حداقل ۴۵ دقیقه انتخاب کرد به بیانی دیگر فاصله بین دو مسابقه دونده های راه یافته به دور بعدی نباید کم تر از ۴۵ دقیقه باشد.

با گذشت زمان، که انسان به تدریج متمدن و شهرنشین شد، آن حرکات طبیعی را هم جزئی از زندگی خود قرار داد و به شکل بازی های ورزشی در اوقات فراغت اجرا کرد. شما می توانید با دویدن روزانه استخوان های پای خود را قوی کنید.تحقیقات نشان می دهد که شما می توانید روند پیری اسکلتی را با ورزش کند سازید. امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند. جنس نخ الیاف این چمن فیبلریت قرمز است و همین امر سبب شده است این چمن رنگی قرمز داشته باشد و مقاومت و انعطاف پذیری الیاف آن بالا رود. مسئله قابل توجه این که زیرسازی مناسب برای اجرای این نوع از چمن مصنوعی دو میدانی Track سطوح سخت یا نفوذ ناپذیر از جنس آسفالت یا بتن هستند. یکی از نکات قابل توجه در دوی استقامت، توجه به طریقه ی راحت و ساده دویدن است كه در انرژی، صرفه جویی می شود.

در دوره های بعدی، رشته های دیگری ازجمله پرتاب ها و پرش ها نیز برگزار شدند و مهمترین رشتهٔ مسابقات پنجگانه محسوب می شد که از پنج رشتهٔ دو استادیون، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کُشتی تشکیل می شد. وجود چنین قصه ای و چنان موجودی در میان قصه ها و افسانه های اساطیری یونان باستان، حکایت از توجه و علاقه آن مردم به «تیزپایی»، «چابکی» و «دویدن» دارد. چنانچه مسیر مسابقه از میان جنگلی بگذرد که راه مشخص در آن وجود نداشته باشد باید آن قسمت از زمین برای دوندگان به طور وضوح علامت گذاری شود. در سال ۱۸۴۹ آکادمی ارتش انگلیس برای اهمیت دادن به دو و جلب توجه و علاقه نظامیان به آن ، یک مسابقه بزرگ ترتیب داد و افزون بر آن، انواع دوهای سرعت و استقامت را جز دروس رسمی دانشجویان دانشکده افسری قرار داد. در موزه های دنیا، ظرف ها و اشیایی از دوران باستان موجود است که بر روی آن تصویر ورزشکاران در حال دویدن و نیزه انداختن و وزنه پرتاب کردن دیده می شود. پیست: یک دور کامل 400 متر است که دارای 6 تا 8 باند و فاصله ی آن ها 21/1 یا 22/1 سانتی متر است. فاصله ی تخته تا ابتدای چاله نباید کم تر از یک متر باشد (در پرش طول).