ورزش دو و میدانی

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، خانم قوشچی، نایب رئیس هیات دو ومیدانی گلستان گفت: مسابقات دو میدانی نو نهالان کشور، لیگ منطقهای پایا در بخش دختران امروز با حضور ۴۱ ورزشکار از استانهای گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، وسمنان در ورزشگاه کریم آباد گرگان آغاز شد. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، به نقل از روابط عمومی ورزش و جوانان خراسان شمالی در مرحله پایانی دهمین دوره قهرمانی باشگاههای استان دربخش بانوان که باحضور ۸ تیم به میزبانی مجموعه ورزشی ۱۹ مهر برگزار شد، درمجموع امتیازات پس از رقابت سه مرحلهای تیمها، تیم کالای ورزشی خطیب با کسب ۱۵۱ امتیاز، اول شد. اما نکته مجهول برای همه دانشمندان علم ورزش این است که به چه علت قهرمانان پرتاب دیسک در مرتبه اول قرار میگرفتند و ورزشکاران دیگر در درجه دوم اهمیت قرار داشتند. بسیاری از ورزشکاران عضو اتحادیههای تحت رهبری کومونیستها یا وابسته به آنها بازیهای المپیک را تحریم نموده یا از آن منع میشدند و در عوض در بازیهای اسپارتاکاید شرکت میکردند. در حال حاضر تقریباً هیچ کشوری نیست که عضو فدراسیون دوومیدانی نباشد و از قوانین آن پیروی نکند. بازی سیاسی دیگری که در مقیاس کوچکتری اتفاق افتاد مربوط یه بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۶۸ در مکزیکوسیتی است.

اعتراضات مربوط به اجرای مسابقه، بلا فاصله باید تسلیم هیأت داوران شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، افغانستان این روزها آبستن تغییرات مهم و سریع می باشد. شهلا محمودی دونده استان در مسابقات دو و میدانی داخل سالن باشگاه های کشور خوش درخشید. مرادی در پایان در خصوص باشگاه ذوبآهن و محدودیتهای موجود خاطرنشان کرد: باشگاه ذوبآهن در ورزش دو و میدانی ریشهدار است و بیشترین حضور در مسابقات باشگاههای کشور را دارد. آآفرقای جنوبی در میان سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۹۲ بدلیل اتخاذ سیاست آپارتاید از حضور در بازیهای المپیک محروم شد. به هر حال با توجه به مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا احساس میکردیم تیمهای کمی در این مسابقات شرکت کنند، اما تیمهای شرکت کننده حضور خوبی در این مسابقات داشتند. ااین جشنها بیشتر از آن جهت رونق گرفت که عاملی بود برای ورزیده شدن و آماده کردن جوانان برای مقابله با هر نوع تجاوز به خاک یونان.

بعد از انگلستان، دومین کشوری که ورزش «دو و میدانی» در آن بسیار رونق گرفت آمریکا بود. فعالیتهای این سازمان باعث شد که این ورزش در سراسر دنیا گسترش یابد. از آن زمان تا زنده شدن دوباره المپیک شکلهایی از انواع دوها و پرشها و پرتابها در اقوام و ملل دنیا دیده شده که بیشتر به خاطر آماده شدن جنگجویان و سربازان بوده است. همان طور که اشاره شد، دویدن باعث محکمتر شدن ساختمان عضلانی و استخوانی بدن میشود. همچنین در دوی استقامت نسبت به دوی نیمه استقامت، علاوه بر كمتر خم شدن به طرف جلو، كف پا تا جای ممکن با زمین تماس پیدا میکند. بر اساس قوانین فعلی، هر یک از ورزشهای المپیک که برای قرار گرفتن در مسابقات المپیک خاصی انتخاب نشدهاند، کماکان ورزش المپیک محسوب میشوند و ممکن است در مسابقات آتی به شرط حصول رای اکثریت در برنامه المپیک جای گیرند. اگر دونده ای قبل از شلیک طپانچه حرکت کند خطا کرده و استارت تکرار می شود؛ و اگر هر کسی برای بار دوم خطا کند از دور مسابقه حذف می شود ( در ده گانه و هفت گانه با سه خطا شرکت کننده ی خاطی اخراج می شود). در تمام مسابقه های مقدماتی حداقل نفر اول و دوم هر گروه باید برای دور بعد انتخاب شوند.

هنگامی که تیمی در دور مقدماتی شرکت کرد ترکیب تیم برای دور بعدی نهایی نباید تغییر کند (جز در موارد بیماری و صدمه). در این بازیها لوزلانگ با کمکی که به جسی اونز ( یک ورزشگار سیاه پوست) در مسابقه پرش طول کرد، باعث شد او اول شود و خود در جایگاه دوم ایستاد و بدین گونه روح ورزشکاری را در بازیهای المپیک به نمایش گذاشت. در سال 1849 ارتش انگلستان یک مسابقه بزرگ برای اهمیت دادن به دو و جلب توجه نظامیان به آن ترتیب داد و علاوه بر این، دوهای سرعت و استقامت را جزء دروس رسمی دانشکده افسری قرار داد. در عوض این کشور بازیهای بین المللی بنام اسپارناکاید از سال ۱۹۲۸ براه انداخته بود. بنا به مدارک تاریخی، پرش طول در چهارمین دوره به مواد مسابقه اضافه شد و کرونوس از کشور اسپارتا نخستین رکورددار این ماده بود که حدود 7 متر پرید. در سال 1896 که آغاز دوره ی مدرن بازی های المپیک بود، از این ورزش در کنار مسابقه های شنا به عنوان قلب بازی های المپیک یاد شده است.