ورزش دو و میدانی

سمانه کوهکن با رکورد 5.56 نفر دوم فهرست پرندگان طول ایران بر مبنای رکوردهای سال 98 است. یگانه میرحسینی، مهدیه رعیمی و حدیث احمدی دیگر صدرنشینان فهرست پرش طول و پشت سر مبینی و کوهکن هستند. پشت سر او حدیثه رئوف نوجوان است که رکورد 11:28.65 را در اختیار دارد. برای تمیز کردن چمن بهتر است این کار را از گوشه زمین شروع کنید و به طور مرتب پیش روید. دو مثال از این مطلب به ایالات متحده بر میگردد. علاوه بر این از سال ۱۹۴۸ به بعد، به ورزشکارانی هم که رتبههای چهارم، پنجم و یا ششم را دریافت میکنند گواهینامههایی اهدا میشود که بصورت رسمی از آنها با عنوان «دیپلم پیروزی» یاد میشود. در پرش طول، ریحانه مبینی پرنده اصفهانی در جریان لیگ طلایی 5.95 متر پرید و دیگر کسی تا پایان سال رکورد او را نزد. رنکینگ پرنده ها 7 نفر دارد که سمیرا کردعلی، فاطمه ادبی، نیلوفر فشخورانی و کیمیا فراهانی سایر نفرات این فهرست هستند. سحر ضیایی رکورد 47.59 متر را در اختیار دارد و امینه ایری با حد نصاب 40.86 در جایگاه دوم است که فاصله ای 7 متری را نشان می دهد.

در مرحله دوم لیگ، زمان 37:05.96 دقیقه را ثبت کرد و کسی به او نزدیک نیست. مسابقات دو و میدانی، راحتتر از ورزش های دیگر برگزار میشود و برای شرکت در این ورزش به تجهیزات گران قیمت نیازی نیست. نکته قابل توجه: چمن مصنوعی ۸ میل دلیل تراکم بالا و ارتفاع الیاف متناسب نیازی به فرچهزنی و عملیات تزریق متریال پرکننده ندارد. سپیده توکلی همچنان در پرش ارتفاع صدرنشین است و گرچه به اندازه گذشته مسابقه نمیدهد اما جایگاه او احتمالاً تا مدتی طولانی دست نخورده باقی میماند مگر این که آیلین بابکی قصدی برای این منظور داشته باشد. رکورد یک متر و 78 سانتی متری او و آیلین بابکی در فروردین ماه گذشته دیگر بهبود پیدا نکرد و آنها در این رقم، شریکاند. ایسنا/خوزستان بانوان خوزستانی در مسابقات دو و میدانی کارگری زنان کشور به مدال دست پیدا کردند. پرتاب چکش مردان برای نخستین بار در سال 1900 وارد برنامه ی المپیک شد اما مسابقه ی بخش زنان تا صد سال بعد ، یعنی المپیک 2000 سیدنی ، در این بازی ها جایی نداشت . پرچم المپیک در سال ۱۹۱۴ انتخاب شد، اما اولین بار در آنتورپ، ۱۹۲۰ برافراشته شد. تبلیغ دوومیدانی از سوی این افراد و گسترش نسبی آن در میان مردم مخصوصا قشر تحصیلکرده باعث شد تا در سال 1311 مسابقات دوومیدانی مدارس با تعدادی مواد مورد نظر در برنامههای تحصیلی گنجانیده شود.

ورزش دو میدانی یکی از حساس ترین و جذاب ترین رشته های المپیک است مخصوصا دو های سرعت آن که بسیاری مشتاق خرید بلیط ها برای آن مسابقات هستند. «کوروبوس» احتمالاً اولین قهرمان رسمی دو در نخستین المپیک باستانی بوده است. از سال 1304 به بعد یک سری مسابقات در زمینه دو و میدانی در محلههای مختلف تهران به صورت غیر رسمی آغاز شد. در سال ۱۸۴۹ آکادمی ارتش انگلیس برای اهمیت دادن به دو و جلب توجه و علاقه نظامیان به آن ، یک مسابقه بزرگ ترتیب داد و افزون بر آن، انواع دوهای سرعت و استقامت را جز دروس رسمی دانشجویان دانشکده افسری قرار داد. دونده تیم غفاری تاکستان تنها دوندهای بود که در سال 98، مسیر 400 با مانع را زیر یک دقیقه دوید. پس از پایان ۲ مرحله نخست رقابتهای دو و میدانی باشگاهی کشور، اختلاف زیاد تیم پلیمر خلیج فارس خرم آباد با مجموع ۵۲۶ امتیاز نسبت به تیم های دوم و سوم یعنی ذوب آهن اصفهان با ۳۹۴ و فولاد مبارکه سپاهان اصفهان با ۳۳۲ امتیاز دیگر جای تردیدی برای پیروزی پلیمر خلیج فارس نگذاشت و این قهرمانی از قبل مشخص بود. سجاد مرادی سرمربی تیم دو و میدانی ذوب آهن در گفت و گو با خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مسابقات لیگ دو و میدانی اظهار کرد: لیگ امسال نسبت به سالهای قبل پویاتر برگزار شد.

تفاوت منظور همراه با در نظر گرفتن مهارت فرد یا گروه یا دلیری علامت مشخصه ورزش است. محدثه ابراهیم پور دونده تیم آسان پرداخت با زمان 1:01.72 دقیقه که در مرحله سوم لیگ به دست آمد نفر دوم است و کژان رستمی، عاطفه صدر و زینب غفاری در ردههای بعدی ایستادهاند. در ماده پرتاب وزنه سپیده توکلی نیک با رکورد 13 متر و 58 سانتی متر اول است و سپس مریم نوروزی با رکورد 12 متر و 87 سانتی متر و ثنا دادرس با رکورد 12 متر و 70 سانتی متر در رده های بعدی قرار گرفته اند. در ماده پرتاب چکش ریحانه آرانی با رکورد 53 متر و 88 سانتی متر که در جریان مرحله اول لیگ برای تیم آسان پرداخت ثبت کرد در صدر است. از میان این رشتهها، اسکی بیرون از جاده، اسکیت بازی نمایشی، هاکی روی یخ، عملیات مرکب اسکاندیناویایی، پرش با اسکی، و اسکیت سرعت در برنامه تمامی المپیکهای زمستانی قرار داشتهاست. دو و میدانی به عنوان مادر تمامی رشته های ورزشی شناخته می شود، این ورزش تنها یک رقابت نیست، بلکه روشی برای زندگی سالم است.