ورزش دو و میدانی و تاریخچه آن

۷- چوب امدادی در تمام طول مسابقه در دست شرکت کننده حمل می شود و اگر به زمین بیفتد باید به وسیله ورزشکار مربوطه از زمین برداشته شود. وزنه باید از شانه ورزشکار و فقط با یک دست پرتاب شود و وزنه نباید به پشت خط شانه ها برده شود. در لحظه ای که ورزشکار برای شروع پرتاب حالت آمادگی به خود بگیرد وزنه باید در کنار چاله او و مماس با چانه قرار داشته باشد و دست نباید در اثــنای عمل پرتاب از این حالت پایین تر بیایــد. هنگام تساوی ، بهترین دومین پر ش و چنانچه تساوی هنوز برقرار باشد بهترین سومین پرش و این عمل ادامه خواهد داشت تا حالت تساوی از بین برود. شرکت کنندگان پس از منتقل کردن چوب امدادی باید در خط خود باقی بمانند تا دیگر شرکت کنندگان از او عبور کنند. رئیس فدراسیون دو و میدانی کنیا این خبر را تأیید کرده است.این قتل تنها چند هفته پس از رکوردشکنی وی در رویداد آلمان رخ داد، جایی که او رکورد زنان در ۱۰ کیلومتر را شکست. در این دوره حتی دویدن با یک پا هم وجود داشته و از آنجا که بشر اسلحه ای به نام نیزه اختراع کرده بود و در جنگ از آن استفاده فراوانی می کرد، پرتاب نیزه هم به عنوان ورزش شناخته شد.

امروزه دو ومیدانی با رشته هایی همچون فوتبال، بسکتبال، تنیس و والیبال به عنوان پرتحرک ترین رشته های ورزشی جهان رقابت می کند.سابقه ی حضور زنان در مسابقه های دو و میدانی المپیک نیز به بازی های 1928 آمستردام برمی گردد. دوی با مانع یکی از شاخه های دو ومیدانی است که در آن مسافتی را همراه با چندین مانع باید سپری کرد” 100 با مانع برای بانوان و برای آقایان 110 متر با مانع،400 با مانع،3000 با مانع، جزء دوهایی هستند که همراه با مانع است. استارتر باید در محلی قرار بگیرد که فاصله اش با همه شرکت کنندگان تقریباً مساوی باشد ( به ویژ ه در استارت های پلکانی). رضابوعذار رئیس انجمن دو و میدانی هیات ورزشی کارگری خوزستان در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: مسابقات دو و میدانی قهرمانی کارگری استان از هفدهم آبانماه به مدت دو روز در مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی اهواز برگزار می شود. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، فریدون یلقی رئیس هیئت دوومیدانی گلستان گفت: مسابقات دوومیدانی نونهالان کشور (لیگ پایا) در ۶ منطقه برگزار میشود که گلستان در منطقه ٣ با مازندران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان هم گروه است.او افزود: این مسابقات از ٢٢ مهرماه آغاز می شود و تا ٢۵ ادامه خواهد داشت.

دو و میدانی رشتهای با استعدادهای فراوان همراه با بیتوجهی مسوولان در کهگیلویه و بویراحمد استعدادهای دو میدانی استان متاسفانه در سالهای اخیر به فراموشی سپرده شدند چرا که مسؤولان استانی به تنها چیزی که فکر نمیکنند به ورزش و ورزشکاران و قهرمانان ملی است. رشته های ورزشی دهگانه از سال ۱۹۱۲ به بازی های المپیک افزوده شد. هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی در گفت و گو با خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره برگزاری مسابقات لیگ دو و میدانی اظهار کرد: ورزشکاران ۳ کشور لهستان، بلاروس و کنیا در لیگ امسال دو و میدانی حضور داشتند ورزشکاران شاخص ما از جمله احسان حدادی، حسن تفتیان و مهدی پیرجهان هم در این مسابقات شرکت کردند. در ۱۹۷۲ و۱۹۷۶ جمع کثیری از کشورهای آفریقایی برای اجبار IOC به محروم کردن آفریقای جنوبی، رودزیا، نیوزیلند تهدید به تحریم بازیها کردند. اما اگر قسمتی از بدن پرتاب کننده با قسمت بالایی تخته و قوس پرتاب و زمین خارج از آن تماس یابد مرتکب خطا شده و رکوردی به حساب آورده نمی شود. اگر پای آزاد ورزشکار که با آن پرش انجام نمی شود با زمین پیدا کند خطا محسوب می شود . زمانی که تعداد شرکت کنندگان از ۸ نفر تجاوز کند ، هر یک از آنه سه بار پریده و به ۸نفری که بهترین پرش را انجام داده اند اجازه سه پرش دیگر داده می شود و هرگاه تعداد شرکت کننده ها ۸نفر یا کمتر باشد به شرکت کننده ۶ بار اجازه پرش داده می شود.

ورزشکار تا زمانی که وزنه اش به زمین نرسیده نباید دایره را ترک کند. وی بیان کرد: در این دوره از مسابقات، مائده چاوشیزاده در ماده ۱۰۰ متر موفق شد به مدال طلا برسد و زینب عبیدی شیخرباط نیز در ماده پرتاب وزنه مدال برنز را کسب کرد. در آن سال هم آمریکا 25 مدال در رشته دو و میدانی کسب کرد و بعد از آن ها فنلاند با 14 مدال قرار گرفت. ساختار دوم چمن مصنوعی قرمز به دلیل استانداردهای بالا چه از لحاظ ورزشی و چه پزشکی ـ ورزشی پیشنهاد ما به شماست. در المپیک تابستانی ۱۹۹۲ در بارسلونا هر دو زبان اسپانیایی و زبان کاتالان زبان رسمی بازیها بودند، اما بدلیل عوامل سیاسی در حاشیه استفاده از زبان کاتالان، کشورها به ترتیب بر اساس حروف الفبای زبان فرانسوی وارد شدند. برای خارج شدن از دایره پرتاب ، پرتاب کننده باید از نیمه عقـبی دایره خارج شود. علائم چک مارک دور خیز در پرش طول و سه گام باید در کنار خارجی مسیر دور خیز قرار داده شوند.