ورزش دو و میدانی و تاریخچه آن

نجیبه شرشبی، فرحناز رایزن و سمیرا خداترس نفرات دوم تا پنجم رنکینگ 3 هزار متر با مانع دختران ایران به شمار می روند. محدثه ابراهیم پور دونده آسان پرداخت در لیگ گذشته، با زمان 57.25 سومین رکورددار 400 متر ایران در سال 98 بود. در ماده پرتاب چکش ریحانه آرانی با رکورد 53 متر و 88 سانتی متر که در جریان مرحله اول لیگ برای تیم آسان پرداخت ثبت کرد در صدر است. سپیده توکلی همچنان در پرش ارتفاع صدرنشین است و گرچه به اندازه گذشته مسابقه نمیدهد اما جایگاه او احتمالاً تا مدتی طولانی دست نخورده باقی میماند مگر این که آیلین بابکی قصدی برای این منظور داشته باشد. نقش هایی از رقابت دویدن و پرش ارتفاع به قدمت 2250 سال قبل از میلاد مسیح بر روی بعضی آرامگاه های مصریان دیده می شود. مهسا کارگر، مهدیه زعیمی و محدثه هاشم زاده نفرات بعدی لیست دختران ارتفاع هستند. رنکینگ پرنده ها 7 نفر دارد که سمیرا کردعلی، فاطمه ادبی، نیلوفر فشخورانی و کیمیا فراهانی سایر نفرات این فهرست هستند. ایسنا/چهارمحال و بختیاری شاگردان داریوش صمیمی باوجود کمبودها و بیمهریها در عرصههای ملی و بینالمللی افتخار آفرین بودهاند و قطعا هیچکدام از مسائل و مشکلات نیز مانع افتخارآفرینی این ورزشکاران در عرصههای ملی و بینالمللی نخواهد شد، این مربی تیمملی دو و میدانی از تبعیض بین رشتههای ورزشی گلایه دارد و خواستار حمایت جدی مسئولان از مدالآوران در این رشته ورزشی است.

سجاد مرادی در گفتوگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص کسب مقام نایبقهرمانی ذوبآهن در مسابقات دو و میدانی کشور که هفته گذشته به پایان رسید اظهار کرد: مسابقات قهرمانی داخل سالن کشور برگزار شد، باشگاه ذوبآهن در این رقابتها به مقام نایبقهرمانی رسید و تیم پلیمر خلیجفارس چون ورزشکار خارجی و تیم قویتری داشت، قهرمان شد. این شامل ورزشکاران روی ویلچر بود که اولین بازی های پارا المپیک را که در سال ۱۹۶۰ برگزار شد، معرفی کردند. با درخششی که تکتم دستاربندان دونده جوان مشهدی در سال 98 داشت، عجیب نبود که او چهره اول 800 متر ایران در سال 98 باشد. هانیه ثمری با رکورد 2:14.59 نفر سوم هشتصد متر ایران است و رده های چهارم و پنجم در اختیار ساجده فانی و سپیده صارمی است. در ماده دو 200 متر الهام کاکلی با رکورد 24.44 ثانیه در صدر است. مریم محبی دیگر چهره شاخص دو و میدانی ایران در ماده تخصصی خود، 400 متر سال خوشی داشت و در جریان مرحله دوم لیگ، رکورد 56.98 را ثبت کرد تا بهترین دونده این ماده در سال 98 لقب گیرد. تیرماه سال 98 بود که جمعی از دو و میدانی کاران ایرانی در جام کازانف قزاقستان شرکت کردند و الناز کمپانی در 100 متر مانع با رکورد 14.01 ثانیه بهترین عملکرد سال این ماده را بر جای گذاشت.

الهام سمرقندیان، زهرا نجفی و زهرا امیدوار نفرات سوم تا پنجم پرتاب دیسک بانوان ایران در سال 98 بوده اند. هر دو، محصول حمیده جوان مربی پرتلاش و سازنده دو و میدانی ایران. دو و ميداني ناب ترين و اصيل ترين رشته ورزشي است که از ريشه يوناني اتلوس به معني مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاريخ آفرينش انسال قدمت داردپيشينه برگزاري اولين مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به يونان و ايرلند بازمي گردد. بهترین رکورد او اما در جریان مسابقات قهرمانی آسیا در دوحه با عدد 2:11.50 ثبت شد. از بین ملتهای دنیای باستان فقط یونان بود که با عشق و علاقه، مردان غیور و با شهامت خود را به بهترین شکل، تشویق میکرد. دختر مشهدی رکورد 1500 متر را هم مثل 800 متر، در جریان مسابقات قهرمانی آسیا در دوحه قطر جابجا کرد و زمان 4:37.81 را از خود به جای گذاشت. در دوران امپراطوری روم باستان، لژیونرها (سربازان عضو ارتش) با پرداختن به انواع دوها و پرتابها، خود را برای مسابقات شمشیرزنی و نبردهای تن به تن آماده میکردند.

بازیهای المپیک در قرن چهارم میلادی به دستور امپراطور روم تئودوزیوس اول تعطیل شد و همزمان مسابقات دوومیدانی هم از رونق افتاد. مسابقات دو و میدانی آن سال شامل 12 رشته بود. در ماده پرش سه گام پردیس عبدالمحمدی با رکورد 12 متر و 20 سانتی متر که در هفته اول سال ثبت کرد صدرنشین این ماده است. م برگزاری بازیهای المپیک را آغاز کردند، تنها رشتهای که در چندین دورهٔ ابتدایی در آن برگزار شد مسابقهٔ دو سرعت معروف به استادیون بود که دوندگان، طول ورزشگاه (حدود ۲۰۰ متر) را میدویدند. تمامی پیشنهادهای برگزاری المپیک از سوی آفریقا و آمریکای جنوبی رد شدهاند. در اولین دوره ی المپیک نوین در سال 1896 در آتن دو مسابقه ی پرتاب دیسک برگزار می شد ؛ پرتاب دیسک به روش امروزی و به سبک یونانی . در ماده دو 3000 متر با مانع سمیرا زمانی با زمان 11:16.90 که در قالب تیم دانشگاه آزاد در مرحله دوم لیگ باشگاهی سال 98 ثبت کرد در صدر قرار گرفته است. در پرش طول، ریحانه مبینی پرنده اصفهانی در جریان لیگ طلایی 5.95 متر پرید و دیگر کسی تا پایان سال رکورد او را نزد. نزدیک ترین نفر به تکتم، مریم محمودی دونده زنجانی است که فروردین سال 98 در جریان رکوردگیری ، زمان 2:14.52 را ثبت کرد.