ورزش دو میدانی () – دانستنی های علمی

۳- در مورد اندازه گیری مسافت پرتاب ها و پرش ها، اگر اندازه گیری به وسیله متر انجام می شود اندازه مورد نظر باید تا نزدیک ترین سانتی متر زیر مسافت به دست آمده محاسبه شود. تعداد کشورهای عضو در جهان ۲۱۰کشور می باشد . برای آقایان ۲۴ رشته در سطح جهان و برای خانم ها ۲۳ رشته مسابقات دو و میدانی برگزار می شود. به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، رضا بوعذار رئیس انجمن دو و میدانی هیات ورزشی کارگری خوزستان گفت: مسابقات دو و میدانی قهرمانی کارگری استان از هفدهم آبانماه به مدت دو روز در مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی اهواز برگزار میشود. خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ ورزش دو و میدانی دنیای گستردهای دارد و تنوع رشتههایش آنقدر زیاد است که اگر هدفگذاری شود و برنامهریزی اساسی در این رشته صورت گیرد به طور قطع از خراسانجنوبی مدالآوران ارزندهای را همچون گذشته بر سکوی آوردگاههای ملی و بینالمللی خواهیم دید. ایزد پناه بنیان گذاری شده و این فرد باعث احیای ورزش در ایران شده است . قدمت ورزش دو در کشور ایران به سال 1302 بازمیگردد،بدین صورت که تعدادی از علاقه مندان به ورزش دو با پشتکار خود و همکاری مسوئلین وقت توانستند رقابت هایی با نام المپیک در ایران ، با حضور تعدادی از ورزشکاران از کشور های دیگر ،برگزار کنند.

رحمت الله ایزدپناه پایه گذار ورزش دو و میدانی در ایران است. سجاد مرادی مربی دو و میدانی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره حد نصابهای اعلام شده برای رقابتهای داخل سالن آسیا گفت: من عضو سازمان تیمهای ملی هستم و در کمیته استقامت و نیمه استقامت حضور دارم. به طور کلی از مسابقات دوران یــونانباستان تجارب زیادی به دست می آید و سوابق تاریــــخ بسیاری از ورزش های مــدرن از آن به دست می آید و پایه گذاری بازی های المپیک به ما نشان می دهد که دکوردهایی در سال ۷۷۶ سال قبل از میــلاد مسیح به دست آمده است . تا قبل از قرن نوزدهم مسابقات دو و میدانی برای زنان پیش رفت کندی داشته است و در قرن بیستم به طور واقعی مسابقات زمان مطرح گردید و اولین مسابقه بین المللی بانوان در سال ۱۹۲۱برگزار شده و از سال ۱۹۲۸مسابقات دو و میدانی در المپیک برگزار شد. دو و میدانی به شکل امروزی را میر مهدی خان ورزنده در اوایل دهه ی 1300 شمسی به ایرانیان معرفی کرد . ورزش های دو و میـدانی مدرن امروزی ، منشأ اولیه از زمان گذشته بسیار دور می باشند ولی امروزه این ورزش ها در اثر تغییر و تحولات زیادی در آنها ایجاد شده و به صورت امروزی در آمده است .

دویدن همیشه یک جزء اصلی از روند از دست دادن چربی بوده است و دلیلش هم کاملا واضح است: چون بسیار موثر میباشد! 🏃پیشنهاد استفاده از مکمل های ورزشی:مصرف مکملکراتین و کربوهیدرات برای سرعتی کاران و پرتاب گران میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد.مکمل های BCAA و پروتئین وی برای جلوگیری از تخریب عضلانی استقامتی کاران مفید بوده و شرایط آنابولیک را برای بدنشان آماده می کند.استفاده از مکمل ۱MR VORTEX برای رفع خستگی و افزایش تداوم در تمرینات می تواند بسیار سودمند باشد.استفاده از مکمل های مولتی ویتامین مخصوصا در استقامتی کاران گسترده تر است. 🏃ملاحضات تغذیه ای:بدون شک در تمام ماده های دو میدانی کربوهیدرات پیش تاز بوده و کمبود آن به شدت عملکرد را تحت تاثیر قرار می دهد.بسیاری از افراد اعتقاد دارند که استقامتی کاران با خوردن چربی زیاد میتوانند عملکرد بهتری داشته باشند که این امر فقط به دلیل سازگاری سوخت و سازی با نوع تمرین استقامتی صورت گرفته است و هیچ دلیل علمی برای خوردن چربی ندارد.اما کمبود کربوهیدرات برای استقامتی کاران ادامه مسیر سوخت و سازی برای برای تولید انرژی به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.نیاز های مایعات نیز دیگر عامل تعیین کننده در موفقیت دومیدانی کاران است.مصرف به موقع و با میزان صحیح از مایعات قبل از مسابقات و تمرینات در موفقیت ورزشکار تاثیر حداکثری دارد.اختلال خوردن در ورزشکاران استقامتی بویژه در بانوان بسیار زیاد گزارش شده است و این اختلال امروزه با مصرف برخی از مکمل ها تا حدودی رفع شده است اما نباید جایگزین غذای طبیعی باشد.

این چمن با رعایت دو نکته به عنوان پوششی برای سطوح زمین دو میدانی نصب میشود. ورزشکار تا زمانی که وزنه اش به زمین نرسیده نباید دایره را ترک کند. در حال حاضر در المپیک دو ۱۰۰ متر مردان، اوسین بولت با زمان ۹٫۶۹ ثانیه رکورد زده است همچنین او موفق شده که رکورد جهانی این رشته را با زمان ۹٫۵۸ ثانیه از آن خود کند. او در لیگ گذشته، رکورد 41:15.57 دقیقه را ثبت کرد. بدین جهت پدرها بچههای خود را تشویق به دویدن کرده و به آنها طرز فرار از مقابل حیوانات را میآموختند چرا که دویدن، حد فاصل بین زندگی و مرگ برای آنها بود. کمیته بین المللی المپیک بر خلاف دیگر سازمانهای بین المللی به کشورهایی که دارای استقلال سیاسی نیستند نیز اجازه شرکت در رقابتهای المپیک را میدهد. در پرش سه گام حتماً باید اول به صورت لی برداشته شود . در همه مسابقه های مقدماتی حداقل نفر اول و دوم هر گروه باید برای دور بعد انتخاب شوند. در صورت تساوی دو ورزشکار در دوره های مقدماتی هر دو به دورهای بالاتر راه می یابند و در مورد نتیجه مساوی برای مقام اول مسابقه نهایی ، سر داور تصمیم می گیرد که مسابقه تکرار یا نتیجه ثبت شود.