ورزش دو میدانی () – دانستنی های علمی

مسابقات دو با مانع به صورت سبک ( شامل 100 متر زنان ، 110 متر مردان ، 400 متر زنان و 400 متر مردان ) و سنگین ( شامل دو 3000 متر مردان ) برگزار می شود . سرانجام نیز فدراسیون دو و میدانی ایران در سال 1315 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد . اولین مسابقات رسمی دو و میدانی را این کانون در کالج تهران برگزار کرد . این اداره ورزش را به طور رسمی جزء برنامه های درسی مدارس و آموزشگاه ها قرار داد . با تلاش های او اداره ای به نام « اداره ی تربیت بدنی » در وزارت معارف تاسیس شد که برای گسترش ورزش در مدارس و آموزشگاه ها تلاش می کرد . بازیهای المپیک با الهام ازاین نام و این دورهای قهرمانی بوجود آمد. پرتاب دیسک از مشهورترین مسابقات المپیک باستان به شمار می آمد و مجسمه های فراوانی از پرتابگران دیسک ساخته شده بود . در حدود یک قرن پیش ، مسابقه ی پرش طول بدون دور خیز ( پرش جفت پا ) نیز جزئی از المپیک به حساب می آمد . آن گاه با پای دیگر پرش دوم خود را انجام می دهد و مجددا با همان پا فرود می آید .

در رقابت های سبک اگر دونده ای در حین پریدن از روی مانع ، آن را بیندازد خطا محسوب نمی شود اما این کار اثر منفی بر سرعت دونده دارد . یکی از مهمترین مشکلات پیش روی المپیک (و بطور کلی رقابتهای ورزشی بینالمللی)، استفاده از داروهای نیروزا است. در رقابت سنگین ، که فقط شامل دو 3000 متز مردان است ، موانع به شکلی روی زمین قرار دارند که سقوط نمی کنند . مسابقه ی ده گانه به مردان اختصاص دارد و کسب موفقیت در آن مستلزم مهارت داشتن در تمامی مواد دو و میدانی است . وی افزود: امسال در تمامی رقابتهای دو و میدانی قهرمانی باشگاههای کشور در ردههای سنی مختلف عنوان نخست را کسب کردهایم و علاوه بر قهرمانی به دنبال پشتوانهسازی و کشف استعدادها نیز هستیم. به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، رضا بوعذار رئیس انجمن دو و میدانی هیات ورزشی کارگری خوزستان گفت: مسابقات دو و میدانی قهرمانی کارگری استان از هفدهم آبانماه به مدت دو روز در مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی اهواز برگزار میشود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حمیدرضا محمدی یوسف آباد رئیس هیئت ورزش کارگری خراسان رضوی گفت: در مسابقات یک روزهای که دیشب در پیست دو و میدانی شهید باغبانباشی مجموعه ورزشی شهید بهشتی مشهد به پایان رسید ۵۷ نفر از کارگران مرد و زن استان شرکت کردند. مجموعه ورزش های دو و میدانی نه تنها سازنده فیزیک بدنی مناسب است، بلکه برای هماهنگی بدن و ثبات ذهنی نیز بسیار مفید است. مسابقات جهانی کاراته سال ۲۰۲۱ جهان طی روزهای ۲۵ تا ۳۰ آبان در امارات و مسابقات آسیایی نیز روزهای ۲۸ آذر تا یکم دی ماه در قزاقستان برگزار میشود. اولین مسابقات دو و میدانی بین مدارس تهران و اصفهان برگزار شد . در اولین دهه ی قرن بیستم میلادی ، دو نوع پرش در بازی های المپیک وجود داشت ؛ پرش ارتفاع به روش امروزی و پرش ارتفاع بدون دورخیز . روش کار به این ترتیب است که ورزشکار به سرعت درون مستطیلی به طول حداقل 40 متر و عرض 22 / 1 متر به سمت جلو می دود و پیش از رسیدن به تخته ی پرش ، که تخته ای سفید رنگ است ، پرش خود را انجام می دهد . در این مسابقه 5 مانع به طول 96 / 3 متر و ارتفاع 4 / 91 در پیست قرار داده می شود .

یونانیان در این مسابقه صفحه ای فلزی و دایره ای شکل به نام هاترس را پرتاب می کردند . در سال 1303 مسابقاتی به نام « المپیک ایران » بین اعضای سفارت خانه ی بریتانیا و ورزشکاران ایرانی برگزار شد که دو و میدانی نیز یکی از مهم ترین بخش های آن بود . در ده گانه ، ورزشکاران در روز اول در مسابقات دو صد متر ، پرش طول ، پرتاب وزنه ، پرش ارتفاع و دو 400 متر شرکت می کنند . همچنین ملیپوشان باید در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا که اسفند ماه در کویت برگزار میشود، شرکت کنند.وی ادامه داد: ملیپوشان از اواخر آبان وارد اردو میشوند و تمام تلاشمان این است که تیمی قدرتمند را به این رقابتها اعزام کنیم. وی افزود: در این مسابقات ۳۱۰ نفر شرکت کننده حضور خواهند داشت،و اهمیت آن بسیار بالا به لحاظ قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی است و این اتفاق نادر است،فدارسیون هم از این استقبال بینظیر در حیرت ماند. برای تعیین ارتفاع در مسابقات پرش نیز از طناب استفاده می کردند . 32 سال پس از آغاز مسابقه ی المپیک ، رقابت پرتاب دیسک زنان نیز به برنامه ی بازی ها افزوده شد و امروزه پس از گذشت حدود 80 سال برترین پرتابگران زن ، دیسک را تا حدود 76 متر پرتاب می کنند .