ورزش دو میدانی () – دانستنی های علمی

دو و میدانی، قدیمی ترین شکل های ورزشی سازمان یافته است که از ابتدایی ترین فعالیت های انسان مانند راه رفتن، پریدن و پرتاب کردن توسعه یافته است. بطوریکه در طول سالهای ۱۸۲۰ و ۱۸۶۰و این رشته در دانشگاهها و مدارس راه یافته و دانشآموزان و دانشجویان به آن تمایل خوبی نشان میدادند. در نهایت، استخوان های شما می توانند ضعیف شده و مستعد شکستگی شوند.اما تحقیقات نشان می دهند که ورزش می تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند. پشت خط های نشان گذاری شده می ایستد و هرکدام از دونده ها در 1 لاین و زمانی که استارت مسابقه میخورد همه شروع به دویدن میکنند اما از همان ابتدا همه افراد میتوانند به لاین 1 بروند و نیاز نیست که پس از طی کردن مسافتی لاین خود را عوض کنند چرا که در استقامت همه میتوانند در هر لاینی که میخواهند بدوند و به نفع دونده استقامت این است که در لاین 1 برود زیرا باقی لاین ها مسافت و متراژ بیشتری دارد. ایالات متحده بهمراه ۶۴ کشور غربی دیگرالمپیک موسکو در سال ۱۹۸۰ را به دلیل حمله شوروی به افغانستان تحریم کردند؛ این در حالیست که ۱۶ کشور غربی در بازیهای لمپیک موسکو حضور یافتند.بدلیل این تحریم تنها ۸۰ کشور در این المپیک حضور یافتند.از سال ۱۹۵۶ تا کنون این کمترین تعداد کشورهای حاضر در المپیک بودهاست.اتحاد جماهیر شوروی و ۱۴ عضو بلوک شرق ( بجز رمانی ) با عنوان این مطلب که اامنیت ورزشکارانشان تامین نیست در المپیک لس آنجلس در سال ۱۹۸۴ حضور نیافتند.تحریم کنندگان بازیهای المپیک سال ۱۹۸۴ در ماههای جولای-آگوست جام دوستی را آغاز کردند.

دو و میدانی به عنوان مادر تمامی رشته های ورزشی شناخته می شود، این ورزش تنها یک رقابت نیست، بلکه روشی برای زندگی سالم است. پیست های فضای بسته کاملا شبیه به پیست های فضای باز طراحی شده اند، اما این پیستها تنها ۲۰۰ متر طول دارند. در 17 جولای 1912 فدراسیونی برای این ورزش بنا نهاد شد که International Amateur Athletics Federation این بود و واژه آماتور هم جزو آن بود و به صورت حرفه ای پیگری نمی شد، اما در دهه 70 میلادی کاملا ورزش حرفه ای شد و در سال 2001 کلمه آماتور از آن حذف شد. نکته مهم درباره این دوره المپیک این است که کشور روسیه تا این لحظه اجازه حضور در بخش دو و میدانی را به خاطر فساد گسترده در بخش دوپینگ ندارد و نمی تواند با نام خود در این بازی ها شرکت کند. نکته قابل مهم دیگر محل برگزاری مسابقات دو و میدانی است. از چند روز دیگر رقابت های المپیک 2020 در کشور ژاپن و به میزبانی شهر توکیو آغاز خواهد شد. اولین مسابقات بین المللی برای ورزشکاران دارای معلولیت جسمی (به استثنای ناشنوایان) در سال ۱۹۵۲ زمانی آغاز شد که اولین بازیهای بین المللی استول مندویل برای جانبازان جنگ جهانی دوم برگزار گردید.

به گزارش ایرنا سیاوش سپهوند روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: همه تهمیدات لازم برای برگزاری مسابقات قهرمانی دو و میدانی باشگاههای کشور در رده نوجوانان وجوانان دختر و پسر در خرم آباد فراهم است. زمان برگزاری رقابتهای دو و میدانی داخل سالن قهرمانی باشگاههای کشور تغییر کرد. به گزارش ایرنا، رقابتهای دو و میدانی داخل سالن قهرمانی باشگاههای کشور که حکم انتخابی تیم ملی به منظور شرکت در دهمین دوره مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا (قزاقستان ۲۰۲۲) را نیز دارد، از روز سه شنبه در ورزشگاه آفتاب انقلاب تهران آغاز و امروز به پایان رسید. این کتابها از یک ساختار واحد پیروی میکنند و به گونهای طراحی شدهاند که تقریبا دانشجو را از حضور استاد بینیاز میکنند. به صورت جدی اولین دوره حضور این ورزش در المپیک ها به المپیک های قبل از میلاد و المپیک باستانی یونان باز می گردد. برای شروع در رشته دو و میدانی میتوانید به بهترین مربی ها مراجعه کنید تا این رشته را از ابتدا از روی اصول و پایه یادگیری داشته باشید. ذبیح الله پورشیب، سجاد گنج زاده، علی اصغر آسیابری، مهدی خدابخشی، صالح اباذری، کیوان بابان و مهدی عاشوری ترکیب کومیته تیمی آقایان را در مسابقات جهانی امارات تشکیل میدهند. اولین مقررات بینالمللی دو و میدانی نیز در سال ۱۹۱۴ در کنگره لیون فرانسه به تصویب رسید.

سه روز پس از برگزاری آن مسابقات، اولین کنگره فدراسیون بینالمللی دو و میدانی با شرکت کشورهای: استرالیا، اتریش، بلژیک، شیلی، کانادا، دانمارک، مصر، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، نروژ، روسیه، سوئد، آمریکا و انگلستان، برگزار گردید. در ایرلند ورزش میدانی به نام «تیلتین» (tailtean) رایج است که پیشینهای چندهزار ساله دارد. دوی با مانع یکی از شاخه های دو ومیدانی است که در آن مسافتی را همراه با چندین مانع باید سپری کرد” 100 با مانع برای بانوان و برای آقایان 110 متر با مانع،400 با مانع،3000 با مانع، جزء دوهایی هستند که همراه با مانع است. او بیان داشت: مائده چاوشیزاده در ماده ۱۰۰ متر موفق شد به مدال طلا برسد و زینب عبیدی شیخرباط نیز در ماده پرتاب وزنه مدال برنز را کسب کرد. خراسان رضوی با ۳ طلا و ۳ نقره و یک برنز در رتبه دوم قرار گرفت و مازندران نیز با یک طلا و ۵ برنز سوم شد. آنها در کشور و نیز در مستعمرات خود دو و میدانی را ترویج کردند. در ۱۱۰ متر بامانع مرتضی عباسپور از پلیمر خلیج فارس خرم آباد با ۱۴.۶۴ ثانیه، محمد مهدی کاشفی از سلکتور با ۱۴.۹۳ ثانیه و عباس خدری از ابرسازه سمنان با ۱۴.۹۷ ثانیه عناوین نخست تا سوم را کسب کردند.