ورزش دو میدانی () – دانستنی های علمی

سازمان ملل هشدار می دهد که افزایش کسانی که قادر به پرداخت قرضه نیستند، کاهش امانت گذاری و نقدینگی دربانک ها می تواند سبب فروپاشی سیستم مالی افغانستان درچند ماه آینده شود. از آن زمان تا زنده شدن دوباره المپیک شکل هایی از انواع دوها و پرش ها و پرتاب ها در اقوام و ملل دنیا دیده شده که بیشتر به خاطر آماده شدن جنگجویان و سربازان بوده است. مدالها و دیپلمهای یادبود که از لحاظ طراحی با مدالها و دیپلمهای ذکر شده متفاوت هستند نیز به ترتیب به شرکت کنندگانی که مقامی پایینتر از سوم و هشتم را کسب کردهاند اهدا میشود. دو و میدانی به مجموعه ای از ورزشهایی گفته میشود که شامل انواع دو، پرش، پرتاب، پیاده روی، و رشتههای ترکیبی است. در سال ۱۸۶۶ اولین باشگاه دوندگان با نام «کلوپ اتلتیک آماتور» در لندن تاسیس شد و بعد از آن باشگاه ها و کلوپ های دیگری به وجود آمدند. در این دوره حتی دویدن با یک پا هم وجود داشته و از آنجا که بشر اسلحه ای به نام نیزه اختراع کرده بود و در جنگ از آن استفاده فراوانی می کرد، پرتاب نیزه هم به عنوان ورزش شناخته شد.

در سال های ۱۸۲۰ تا ۱۸۶۰ دو و میدانی به دانشگاه ها و مدارس انگلستان راه یافته بود و دانشجویان علاقه فراوانی به این ورزش پیدا کرده بودند. بازی های المپیک در قرن چهارم میلادی به دستور امپراطور روم تئودوزیوس اول تعطیل شد و همزمان مسابقات دو و میدانی هم از رونق افتاد. مردم عادی و مخصوصا نوجوانان و جوانان هم به تقلید از حرکات سربازان، به این گونه کارها می پرداختند و میان خود بازی ها و مسابقاتی ترتیب می دادند. در این رقابت ها 320 دونده در قالب 15 تیم از 13 کشور اندونزی- نیوزلند- استرالیا- ماکائو- مغولستان- هنگ کنگ- ایران- جامائیکا- مالزی- تایلند- تایوان- سنگاپور- آمریکا حضور داشته که از کشورهای استرالیا و تایوان دو تیم در این رقابتها شرکت دارند. برای آنکه پرتابگر به دلیل حرکت به جلو در هنگام پرتاب به طور نا خواسته از محدوده ی قانونی خارج نشود ، در قسمت جلو دایره ، باندی چوبی یا فلزی به ارتفاع 10 سانتی متر قرار می دهند .

وزارتخانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج زیادی صرف ورزش ، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه وسائل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود. بسیاری از ورزشکاران عضو اتحادیههای تحت رهبری کومونیستها یا وابسته به آنها بازیهای المپیک را تحریم نموده یا از آن منع میشدند و در عوض در بازیهای اسپارتاکاید شرکت میکردند. براساس مدارک موجود اثبات گردیده است که پیش از اولین دوره مسابقات المپیک دویدن، پریدن و پرتاب کردن به عنوان یک ورزش داراى جاذبه براى مردم یونان بوده است. در هفدهم ژوییه ۱۹۱۲ کنگره ای در سوئد با حضور نمایندگان سازمان های دو و میدانی کشورهای بلژیک، اتریش، کانادا، شیلی، دانمارک، مصر، فنلاند، آلمان، انگلستان، یونان، مجارستان، نروژ، شوروی، آمریکا، سوئد و استرالیا برپا شد و برای ایجاد یک سازمان بین المللی دومیدانی مشورت کردند. دسترسی به ورزش های عمومی با تاسیس یونان قدیم ، ایجاد شد . در دوره های بعدی رشته های دیگر مانند پرتاب وزنه و پرتاب دیسک به فهرست مسابقات دو و میدانی اضافه شد.

کشتی ، دومیدانی ، بوکس ، پرتاب نیزه ، پرتاب دیسک و مسابقه ارابه سواری نیز در آن زمان متداول بود. کوروبوس در مسابقه ی دو ی 200 متر که تنها مسابقه ی ادوار اولیه بوده، برنده شده است. کوروبوس در مسابقه دو 200 متر که تنها مسابقه ادوار اولیه بوده، برنده شده است. کوروبوس در مسابقه دو 200 متر که تنها مسابقه ادوار اوليه بوده، برنده شده است. در اولین دوره المپیک نوین در سال ۱۸۹۶ دو و میدانی در ردیف مهم ترین رشته های ورزشی بازی ها قرار داشت. انرژی حاصل از ATP سبب می شود که رشته های عضلانی بر روی هم سر خورده ، انقباض عضلانی بوجود آید . چنانچه در مورد نفر هشتم نتیجه ی مساوی به دست آید به پرتاب کننده ها اجازه ی سه پرتاب اضافی داده می شود. در ابتدا باید گفت دو نوع چمن مصنوعی قرمز وجود دارد که هر کدام ساختار و روش اجرایی متفاوتی از هم دارند. در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی، در انگلستان نوعی شرط بندی مرسوم شد که در آن دوندگان با هم شرط می بستند و انبوه مردم به تماشا می ایستادند. جدول زیر مربوط به مسابقات رسمی دو و میدانی است، ولی مواد دیگری از دو و میدانی نیز در گوشه کنار جهان برگزار می گردد.