ورزشان – ورزش پدیا

اولین باشگاه دو و میدانی آمریکا «کلوپ اتلتیک نیویورک» بود که در سال ۱۸۶۸ تاسیس شد. بعد از انگلستان، دومین کشوری که دو و میدانی در آن رونق بسیار یافت آمریکا بود. اما چهار سال بعد يعني در سال 1331(1952ميلادي) در بازي هاي المپيک فنلاند ورزشکاران برجسنه دو و ميداني ايران شانس شرکت در مسابقات رسمي را پيدا کردند و از آن سال به بعد همواره برجسته ترين ورزشکاران دو و ميداني ايران در بازي هاي آسيايي و المپيک و مسابقات قهرماني آسيا و جهان شرکت کردند تا اینکه در بازی های المپیک 2012 لندن، احسان حدادی نخستین مدال آور ایران در مسابقات قهرمانی جهان موفق شد به عنوان نخستین دوومیدانی کار ایرانی مدال نقره ماده پرتاب دیسک بازی های المپیک را بدست آورد و از این حیث دوومیدانی را در زمره فدراسیون های مدال آور ایران همچون کشتی، وزنه برداری و تکواندو قرار دهد. وضعیت آسیب دیدگیاش هم خیلی بهتر شده است و امیدواریم که در بازیهای آسیایی اتفاق خوبی بیفتد.او در پاسخ به اینکه آیا فدراسیون با مک ویلکینز قرارداد بسته است، گفت:قرارداد نبستهایم و آقای حدادی، خودش تمرین میکند.

در زمان صلح که اوقات فراغت جنگجویان بیشتر بود و در این زمینهها به تمرین و رقابت مىپرداختند. از آن زمان تا زنده شدن دوباره المپیک شکل هایی از انواع دوها و پرش ها و پرتاب ها در اقوام و ملل دنیا دیده شده که بیشتر به خاطر آماده شدن جنگجویان و سربازان بوده است. طولاني ترين رقابت در ميان مواد مختلف دو و ميداني، دوي 42 کيلومتر و 195 متر ماراتن است که ريشه در تاريخ يونان باستان دارد. دو و ميداني ناب ترين و اصيل ترين رشته ورزشي است که از ريشه يوناني اتلوس به معني مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاريخ آفرينش انسان قدمت دارد پيشينه برگزاري اولين مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان به يونان باستان بازمي گردد. آنچه موجب اهمیت ورزش های مادر می شود ، این است که فنون و هنر های این ورزش ها در سایر رشته ها نیز کاربرد دارند و ورزشکاران رشته های مختلف باید بتوانند تخصص های رشته ی مادر را به خوبی اجرا کنند ؛ مثلا یک بازیکن فوتبال می بایست توانایی دویدن داشته باشد و یک دروازه بان تا حدودی از انعطاف بدنی یک ژیمناست برخوردار است . از اين ورزش در کنار مسابقات شنا به عنوان قلب بازيهاي المپيک ياد شده است.

در سال 1896 که آغاز دوره مدرن بازيهاي المپيک بود، دو و ميداني همان مفهومي را داشت که امروزه از آن استنباط مي شود. در مورد تاريخچه دو و ميداني در بازيهاي المپيک روايات مختلفي وجود دارد اما نام کوروبوس به عنوان اولين قهرمان اين مسابقات در 884 سال قبل از ميلاد ثبت شده است. عرض هر خط حدود ۱.۲۲ متر است. از نظر عملی، نحوه تمرینات یک دونده 100 متر با یک دونده 5000 متر کاملا متفاوت می باشد . در 17 جولای 1912 فدراسیونی برای این ورزش به وجود آمد که International Amateur Athletics Federation این بود و واژه آماتور هم جزو آن بود و به صورت حرفه ای پیگری نمی شد ولی در دهه 70 میلادی کاملا ورزش حرفه ای شد و در سال 2001 کلمه آماتور از آن حذف شد. در سال ۱۸۶۶ اولین باشگاه دوندگان با نام «کلوپ اتلتیک آماتور» در لندن تاسیس شد و بعد از آن باشگاه ها و کلوپ های دیگری به وجود آمدند. ۲۰ سال بعد رشته دو و میدانى آن چنان توسعه پیداکرد که انجمن دو و میدانى آماتورى انگلستان تأسیس گردید. نفر اول و دوم هر گروهی در تمام مسابقات مقدماتی باید برای دور بعد انتخاب شوند.

سپس به همین شکل میله یا همان علامت به نفر بعدی منتقل میشود. ماراتن یکی از انواع دوی استقامت است که در آن 42 کیلومتر و 195 متر که معمولا در جاده برگزار میشود دونده باید طی کند و در طول مسیر داورها ایستاده اند و مراقب هستند. بعضی از مقررات مسابقه ی دو صحرا نوردی ثابت نیست ؛ زیرا آب و هوا و شرایط طبیعی در نقاط مختلف دنیا متفاوت است . امیدوارم با توجه به ظرفیتهای موجود بتوانیم از مسابقات مختلف میزبانی کنیم. رسماًازسال۱۸۹۶ بود که درآتن انجام گرفت وپس از آن هر چهارسال یکباردرنقاط مختلف جهان انجام گرفتهاست.وفقط سه دوره بدلیل جنگ جهانی دوم انجام نپذیرفت. بعبارت دیگر اگر 100 متر در 10 ثانیه پیموده شود ، فرد مذکور به 8 تا 10 لیتر اکسیژن احتیاج دارد و بفرض محال اگر ورزشکار بتواند از عهده دریافت آن برآید، به دو تا سه دقیقه وقت نیاز دارد تا بتواند به مصرف اکسیژن خود سرعت دهد و به عبارتی به حالت پایدار برسد؛ در صورتیکه در دوی 5000 متر ، ورزشکار نه تنها به اکسیژن کمتری در دقیقه نیاز دارد، بلکه چون طی مسافت مذکور در زمان بیشتری بطول می انجامد دونده می تواند به حالت پایدار در امر تنفس برسد و با کمبود اکسیژن مواجه نشود.