ورزشان – ورزش پدیا

این روند تا به حال به همت مسئولان و عوامل فدراسیون دوومیدانی ادامه دارد. از طبیعی ترین بخش دوومیدانی می توان به دو صحرانوردی اشاره کرد که بر روی عوارض طبیعی زمین در فضای ازاد برگزار می شود. چوب امدادی در تمام طول مسابقه در دست شرکت کننده حمل می شود؛ و اگر به زمین بیفتد باید از سوی ورزش کار مربوطه از زمین برداشته شود. اگر عضوی از بدن ورزش کار با قوس پرتاب یا آن طرف نوار ذکر شده برخورد کند خطا کرده است. در یونان باستان به مردانی که بهتر دویده و شیای را بیشتر پرتاب کرده و از مرتفعترین محل میپریدند به چشم عظمت نگاه میکردند و برای آنها احترام و افتخار زیادی قائل بودند. در آغاز برای پرتاب از سنگ استفاده میشده است ولی بعدها در اواسط قرن ۱۸ از گلولههای آهنی استفاده گردید. ماده پرتاب وزنه نیز به جزایر انگلستان مربوط میشد. موارد ۱۰ گانه نیز در اواسط قرن ۱۹ در ایرلند انجام میشد. سابقه حضور زنان در مسابقات دو و میدانی المپیک نیز به بازی های 1928 آمستردام برمی گردد. سالها مسابقات دوومیدانی به صورت غیررسمی و بدون داشتن متولی برگزارشدتا اینکه در سال 1318 خورشیدی اولین دوره مسابقات دوومیدانی ایران رسما پایه گذاری شد.

تا اینکه با روانه شدن تعدادی از دانشجویان ایرانی به اروپا در سالهای 1306 و بعد از آن و بازگشت آنها به وطن، دوومیدانی رفته رفته رونق گرفت. یونانی ها به برگزاری مسابقات دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک و نیزه ادامه دادند و قهرمانانشان به اوج شهرت رسیدند تا هنگامی که تئودوسیوس امپراطور روم، در سال 393 پس از میلاد پایان دوران باستانی بازی ها را اعلام کرد.از آن زمان تا قرن نوزدهم میلادی، دو و میدانی در مسابقات نظامیان اروپایی به حیات خود ادامه داد تا اینکه در انگلیس شکل مدرن این ورزش پایه گذاری شد. مسابقات دو صحرانوردی از سال ۱۹۱۲ انجام گردید. به علت محدودیت امکانات مسابقات تنها در رشته دوهای کوتاه ، پرش طول و پرش ارتفاع انجام میشد. اگرچه برنامه بازی های المپیک از سال 1932 فرق کرده و نسبتا استانداردتر شده است اما برنامه مسابقات مردان و زنان تقریبا مثل هم است و تفاوت های اندکی دارد. برای مشاهده و انتخاب کفش های اورجینال ورزشی به فروشگاهی اینترنتی دنیاکالا مراجعه کنید و کفش مورد نظر خود را انتخاب کنید. انسانهای اولیه، در جریات تلاش برای بقاء، شکار و دفاع از دو بدن، پریدن و پرتاب کردن استفاده میبرند.

دوميداني ناب ترين و اصيل ترين رشته ورزشي است که از ريشه يوناني اتلوس به معني مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاريخ آفرينش انسال قدمت داردپيشينه برگزاري اولين مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به يونان و ايرلند بازمي گردد. دو و میدانی ناب ترین و اصیل ترین رشته ورزشی است که از ریشه یونانی اتلوس به معنی مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاریخ آفرینش انسال قدمت داردپیشینه برگزاری اولین مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به یونان و ایرلند بازمی گردد. شعار دو و میدانی در المپیک به زبان یونانی سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس به معنی سریعتر، بالاتر و قویتر است.طولانی ترین رقابت در میان مواد مختلف دو و میدانی، دوی 42 کیلومتر و 195 متر ماراتن است که ریشه در تاریخ یونان باستان دارد. فیلیپیدس مسافت شهر ماراتن تا آتن را می دود تا خبر پیروزی آتنی ها بر پارسیان (ایران) را اعلام کند و سپس می میرد. ایده واردکردن دو ماراتن در سال ۱۸۹۶ در اولین دوره المپیک جدید بوجود آمده و انجام پذیرفت. ورزش دو موجب تشکیل استخوان بندی المپیک مدرن از اوّلین دوره شده است. براساس مدارک موجود اثبات گردیده است که پیش از اولین دوره مسابقات المپیک دویدن، پریدن و پرتاب کردن به عنوان یک ورزش دارای جاذبه برای مردم یونان بوده است.

در بین سالهای ۱۸۵۷ و ۱۸۶۰ و مسابقات دو و میدانی بین دانشگاههای مشهور آکسفورد و کمبریج برگزار میگردید. پرش سه گام بدون دورخیز نیز طی سالهای ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ به اجرا درآمدند. در سالهای ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۴ ماده ۳۰۰ متر با مانع، پرش ارتفاع و پرش طول درجا انجام گرفت. در سال ۷۷۶ ق – م و رشتههای ۵ گانه ورزشی مرکب از: دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کشتی تشکیل میشد. مسافتی که شی پرتاب شده طی می کند، اندازه گیری میشود. در سال 1896 که آغاز دوره مدرن بازیهای المپیک بود، دو و میدانی همان مفهومی را داشت که امروزه از آن استنباط می شود. این جشنها چون در دامنه کوه معروف ( المپ ) برگزار میشد و دوره پررونقی داشتهاست به جشنهای ( المپیا ) مشهور گردیده. در حال حاضر رکورد المپیک دو ۱۰۰ متر مردان با زمان ۹٫۶۹ ثانیه در اختیار اوسین بولت است و رکورد جهانی این رشته هم با زمان ۹٫۵۸ ثانیه در اختیار خود اوست. انواع مختلفی از ورزش وجود دارند و انسان ها قسمت مهمی از وقت، پول و دلبستگی خود را نه فقط به عنوان شرکت کننده بلکه به عنوان تماشاگر به آن ها اختصاص می دهند.