ورزشان – ورزش پدیا

2. پس از پایان مسیر یکباره ننشینید. پیاده روی نیز از استادیوم آغاز می شود ، در خیابان های اطراف استادیوم ادامه می یابد و در استادیوم به پایان می رسد . بوعذار بیان داشت: نفرات برتر این رقابتها در بخش آقایان و بانوان به مسابقات کشوری اعزام خواهند شد. این مسافت « استاد » نامیده شد که بعد ها کلمه ی « استادیوم » را از آن گرفتند . استاد اولین مسافتی بود که دوندگان المپیک باستان آن را طی می کردند . در مسابقه ی تیمی با توجه به نتایج همه ی اعضای تیم ، گروهی برنده می شود که دوندگان آن ، مسابقه را در مدت زمان کمتری به پایان رسانده باشند . از ۲۲۵۰ سال قبل از میلاد، سنگ نگاره هایی از مسابقات دو و پرش ارتفاع بر روی مقبره های مصری به جای مانده است. نازلي بياتماكو (پرش ارتفاع) حذف شد. اگر اعضای تیم لوله ی استوانه ای را در محدوده ای مشخص به یکدیگر منتقل نکنند ، از مسابقه حذف می شوند . معمولا صحرانوردی به صورت انفرادی و تیمی برگزار می شود و طول مسیر آن بین 7 تا 12 کیلومتر است . برای مسابقه نهایی باید دونده ها( مسابقات انتخابی) را با فاصله زمانی حداقل ۴۵ دقیقه انتخاب کرد به بیانی دیگر فاصله بین دو مسابقه دونده های راه یافته به دور بعدی نباید کم تر از ۴۵ دقیقه باشد.

اين قدرت در مردان در سنين 20 ودر زنان در سنين 18 به حداكثر تكامل خود مي رسد . ورزشکاران از مبلغ قرارداد خود رضایت دارند و رقابت خوبی بین دوندگان جریان داشت. فدراسيون دو و ميداني ايران در تاريخ 14 بهمن 1325 رسما به عضويت فدراسيون بين المللي دووميداني درآمد با اينکه ورزشکاران ايراني براي اولين بار در رشته هاي ورزشي مختلف در سال 1327(1948ميلادي) در بازي هاي المپيک لندن شرکت کرد اما قهرمانان دو و ميداني شانس شرکت در اين باز يها را نداشتند. اما چهار سال بعد يعني در سال 1331(1952ميلادي) در بازي هاي المپيک فنلاند ورزشکاران برجسنه دو و ميداني ايران شانس شرکت در مسابقات رسمي را پيدا کردند و از آن سال به بعد همواره برجسته ترين ورزشکاران دو و ميداني ايران در بازي هاي آسيايي و المپيک و مسابقات قهرماني آسيا و جهان شرکت کردند تا اینکه در بازی های المپیک 2012 لندن، احسان حدادی نخستین مدال آور ایران در مسابقات قهرمانی جهان موفق شد به عنوان نخستین دوومیدانی کار ایرانی مدال نقره ماده پرتاب دیسک بازی های المپیک را بدست آورد و از این حیث دوومیدانی را در زمره فدراسیون های مدال آور ایران همچون کشتی، وزنه برداری و تکواندو قرار دهد. تا پیش از المپیک 2012 لندن، 34 دووميداني كار ايران در 13 دوره بازي هاي المپيك شركت كردند.

تمامی دوندگان دوهای سرعت، ملزم به حرکت در گذرگاه تعيين شده خود از آغاز تا پایان مسابقه هستند. برخی از این مسابقات در مسافتی طولانی به طول ورزشگاههای قدیمی یونان تا 192 متر در خط مستقیم اجرا می شد . دو و میدانی یک ورزش مادر به شمار می آید . هرچند، پیشرفت دو و میدانی به آرامی شروع شد، اما بار دیگر رقابت های المپیک الهام بخش نفوذ یک ورزش دیگر به سراسر جهان شد. خانم قوشچی افزود: در مسابقات امروز در تمامی رشتههای دو میدانی با هم رقابت میکنند و نفرات برتر به اردوهای ملی نونهالان راه مییابند. وی ادامه داد: ظرفیتهای دو و میدانی در استان اصفهان ناشناخته مانده است و در برخی ارگانها و دستگاههای اجرایی با بهرهگیری از کارمندان ورزشکار، تیمداری نمیشود. مسابقات دو و میدانی مردان روز ۲۸ مهر و بانوان ۲۹ مهر در پیست ورزشگاه انقلاب اصفهان برگزار شد. ایسنا/البرز قهرمان چندین دوره دو و میدانی و دو نیمه ماراتن کشور گفت: برای امرار معاش و کسب درآمد موفق نشدم شغل مناسبی پیدا کنم، این رشته درآمد مناسبی ندارد و مجبور شدم برای کار رو به سوی نگهبانی ساختمان بیاورم .

مسابقات دو با مانع به صورت سبک ( شامل 100 متر زنان ، 110 متر مردان ، 400 متر زنان و 400 متر مردان ) و سنگین ( شامل دو 3000 متر مردان ) برگزار می شود . در رقابت های سبک اگر دونده ای در حین پریدن از روی مانع ، آن را بیندازد خطا محسوب نمی شود اما این کار اثر منفی بر سرعت دونده دارد . هرچه مساف دو ها افزایش می یابد ، بر اهمیت دم و باز دم در حین مسابقه افزوده می شود . با توجه به مسافت کم و زمان اندک برای رقابت ، دوندگان هنگام مسابقه فرصتی برای دم و باز دم کامل ندارند ؛ بنابراین عامل پیروزی آن ها شروع سریع و قدرت بالای عضلات دست و پا برای شکافت هواست . وی با اشاره به ترکیب تیم دو و میدانی ذوبآهن در این مسابقات گفت: ترکیب تیم ذوبآهن همان نفراتی بودند که در مسابقات فضای باز هم بازی میکردند؛ از میان ۲۵ نفر عضو ۱۴ نفر را برای شرکت در این رقابتها انتخاب کردم. آغاز تمام این ماده ها نیز به صورت « استارت ایستاده » است و نیازی به قوز کردن در آغاز مسابقه نیست .