همه چی درباره ورزش دو و میدانی (دومیدانی) و رشته های مربوط به آن

پيست دو و ميداني 400 متر در هواي باز و 200 متر در فضاي بسته برگزار مي شود. تا پیش از المپیک 2012 لندن، 34 دووميداني كار ايران در 13 دوره بازي هاي المپيك شركت كردند. سابقه حضور دووميداني كاران ايران در بازيهاي المپيك: 1952 هلسينكي علي باغبانباشي (5 هزار متر و 3 هزار متر بامانع) رتبههاي 36 و 17 را به دست آورد. بعد از انگلستان، دومین کشوری که دوومیدانی در آن رونق بسیار یافت آمریک بود. تبليغ دو و ميداني از سوي اين افراد و گسترش نسبي آن در ميان مردم مخصوصا قشر تحصيلکرده باعث شد تا در سال 1311 مسابقات دو و ميداني مدارس با تعدادي مواد مورد نظر در برنامه هاي تحصيلي گنجانده شود. تمام موارد فوق داراي استانداردهاي بين المللي خاص خود مي باشد که تمام کشورهاي عضو بايستي از اين مقررات بهنگام انجام مسابقات پيروي كنند. اگر فردی به طور عمد از خط خارج شود یا مانع شرکت کننده ی دیگر شود باعث محرومیت تیمش می شود. از سال 1304 به بعد يک سري مسابقات در زمينه دو و ميداني در محله هاي مختلف تهران به صورت غير رسمی آغاز شد به علت محدوديت امکانات مسابقات تنها در رشته دوهاي کوتاه، پرش طول و پرش ارتفاع انجام مي شد تا اينکه با روانه شدن تعدادي از دانشجويان ايراني به اروپا در سال هاي 1306و بعد از آن و بازگشت آنان به وطن، دو و ميداني رفته رفته رونق گرفت.

تیم پسران لرستان نایب قهرمان مسابقات صحرانوردی نوجوانان کشور شد. معمولا صحرانوردی به صورت انفرادی و تیمی برگزار می شود و طول مسیر آن بین 7 تا 12 کیلومتر است . همه این اشکال به غیر از مسابقات امدادی انفرادی هستند. نخستین بار بود که از مسابقات جهانی میزبانی کردیم و هم در بحث نتایج و هم در بحث میزبانی عملکرد خوبی داشتیم. هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی در گفت و گو با خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره برنامه اش برای حمایت از پیشکسوتان دو و میدانی اظهار کرد: تنها فدراسیونی هستیم که جشنواره پیشکسوتان را با حضور ۱۰۰۰ نفر و حمایت انجمن پیشکسوتان دو و میدانی برگزار کردیم. به گزارش قدس آنلاین، سعید رنجبر با بیان اینکه این رقابتها در ۲ بخش بانوان و آقایان در قزوین برگزار شد، اظهار کرد: این ورزشکاران در رشتههای پرتاپ وزنه، دوی ۶۰ متر، دوی ۴۰۰ متر، دوی ۳۰۰۰ متر و دوی ۵۰۰۰ متر با حریفان خود به رقابت پرداختند و توانستند ۲ مدال طلا و یک مدال برنز کسب کنند. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز، مسابقات دو و میدانی کلانشهرها که به میزبانی اراک برگزار شدتیم اعزامی آتش نشانی کرج در این رقابت مقام اول را از آن خود کرد.

درخصوص اجرای مسابقه دو، اعتراضاتی میشود که باید آن ها را بلافاصله به هیئت منطقه گزارش داد. این رقم از ۱۹۳ کشوری که سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته بیشتر است. در هفدهم ژوییه 1912 کنگرهای در سوئد با حضور نمایندگان سازمانهای دوومیدانی کشورهای بلژیک، اتریش، کانادا، شیلی، دانمارک، مصر، فنلاند، آلمان، انگلستان، یونان، مجارستان، نروژ، شوروی، آمریکا، سوئد و استرالی برپا شد و برای ایجاد یک سازمان بینالمللی دومیدانی مشورت کردند. قبل از جنگ جهانی دوم، مسابقات بزرگ بین المللی دو و میدانی شامل المپیک، بازی های امپراتوری بریتانیا و مسابقات قهرمانی اروپا بود، اما پس از جنگ های بزرگ جهانی، بزرگترین دوره رشد خود را تجربه کرد، مخصوصا در کشورهای در حال توسعه پیشرفت چشم گیری داشت. پرنیان با اشاره به ترکیب اعزامی تیم آقایان استان کرمانشاه به رقابتهای قهرمانی کشور گفت: هرمز صیدی، اشکان چراغی و محمدطاها بیگ رضایی در پرتاب نیزه، مجتبی احمدی، یاسین خسروی و سجاد تابش در پرتاب وزنه، کورش محمدی در پرتاب دیسک، علی الفت نیا در پرش طول و فرهاد کهریزی در دو ۱۰۰ متر نفرات این تیم را تشکیل می دهند.

فدراسيون دو و ميداني ايران در تاريخ 14 بهمن 1325 رسما به عضويت فدراسيون بين المللي دووميداني درآمد با اينکه ورزشکاران ايراني براي اولين بار در رشته هاي ورزشي مختلف در سال 1327(1948ميلادي) در بازي هاي المپيک لندن شرکت کرد اما قهرمانان دو و ميداني شانس شرکت در اين باز يها را نداشتند. به مجموعه ای از ورزش ها نظیر دو، پرتاب، پرش، پیاده روی و رشته های ترکیبی، دو و میدانی می گویند. در بازی های المپیک در سال ۱۸۹۶، یک رقابت دو و میدانی به عنوان یکی از مسابقات در رویداد چهارساله چند ورزشی گنجانده شد. سال ها مسابقات دو و ميداني به صورت غير رسمي و بدون داشتن متولي برگزار شد تا اينکه در سال 1318 خورشيدي اولين دوره مسابقات دو و ميداني ايران رسما پايه گذاري شد. مسابقات دو و ميداني در پيست دو و ميداني انجام مي شود. دوو ميداني يکي از قديمي ترين ورزش هاي موجود در جهان است که نخستين بار در يونان باستان مسابقات آن در مواد محدودي انجام شد و تا به امروز موادي به آن اضافه و يا تغييراتي در آن داده شده است.