مقاله رشته ورزشی دو و میدانی

این شامل ورزشکاران روی ویلچر بود که اولین بازی های پارا المپیک را که در سال ۱۹۶۰ برگزار شد، معرفی کردند. باستان شناسان و تاریخ نویسان را عقیده بر اینست که یونان در دوره باستان جشنهائی ترتیب میداده اند که در ابتدا جنبه مذهبی داشته و بعدها بسوی زورآزمائی و مبارزههای ورزشی گرایش یافتهاست. در اولین دوره المپیک نوین در سال 1896 دوومیدانی در ردیف مهمترین رشته های ورزشی بازیها قرار داشت. علت این شکوفایی علاقه هنری هشتم پادشاه انگلستان بود که خود مهارت فراوانی در پرتاب چکش داشت. دوومیدانی در المپیک باستان در رأس دیگر ورزشها قرار داشت. نکته قابل توجه این که چمن مصنوعی قرمز با این ساختار دیگر نیازی به متریالهای پرکننده نخواهد داشت. در این دوره حتی دویدن با یک پا هم وجود داشته و از آنجا که بشر اسلحهای به نام نیزه اختراع کرده بود و در جنگ از آن استفاده فراوانی میکرد، پرتاب نیزه هم به عنوان ورزش شناخته شد.

بیشتر رشته های دو و میدانی به طور کلی انفرادی هستند، به جز دوهای امدادی و برخی از مسابقات مانند دوهای صحرانوردی که در آنها امتیاز اعضای یک تیم با هم جمع میشود. این دستگاه به طور خودکار از لحظه ی عبور دوندگان از خط پایان عکس می گیرد . از آنجا که در دو های سرعت معمولا دوندگان با اختلاف کمی به خط پایان می رسند ، بهترین وسیله برای مشخص کردن نفر برتر ، فتوفینیش و عکس هایی است که این وسیله می گیرد . انسانهای اولیه ضمن دویدن و فرار، برای عبور از موانع طبیعی از جهیدن و پریدن استفاده میکردند و اگر لازم میشد که بین آنها و حیوانات مبارزهای صورت گیرد از پرتاب سنگ یا دیگر اشیا کمک میگرفتند این کار معمولاً زمانی انجام میگرفت که انسان از فرار کردن خسته و کوفته میشد. اگر پای آزاد ورزش کار که با آن پرش انجام نمی شود با زمین تماس پیدا کند خطا به حساب می آید. در گذشته شروع مسابقه را با تکان دادن پرچم اعلام می کردند اما امروزه این کار را با شلیک تپانچه انجام می دهند . در ایرلند ورزش میدانی به نام «تیلتین» (tailtean) رایج است که پیشینهای چندهزار ساله دارد.

در افسانه های اساطیری یونان باستان، سخن از موجودی پر شور و شر، به نام مرکور است. رقیه کامران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مسابقات در ۲ بخش زنان و مردان و در رشته های پتانگ و دو و میدانی از ۳۱ شهریور ماه جاری تا ۱۱ مهر ماه جاری در زمین ورزش پتانگ انجمن کلیوی استان زنجان با حضور ورزشکاران برتر انجام شد. از طبیعی ترین بخش دوومیدانی می توان به دو صحرانوردی اشاره کرد که بر روی عوارض طبیعی زمین در فضای ازاد برگزار می شود. در این نوع مسابقات از بلوك های استارت استفاده می شد كه در آغاز مسافت مورد نظر بصورت دو شیار سنگی برای هر نفر در زمین بطور ثابت كنده شده بود كه در ورشگاه دلفی در حال حاظر موجود است . در جریان مرحله سوم (نهایی) این مسابقات حسن تفتیان بار دیگر رکورد باشگاهی دو ۱۰۰ متر را با ثبت زمان ۱۰.۱۷ ثانیه شکست.

از بین ملتهای دنیای باستان فقط یونان بود که با عشق و علاقه، مردان غیور و با شهامت خود را به بهترین شکل، تشویق میکرد. سلبقه تاریخی دو سرعت به المپیك های عهد باستان میرسد . اما سابقه تاریخی دو سرعت در مسافت كوتاه از دیر باز در همه تمدن ها مورد توجه بوده و در سوابق تاریخی ملل مختلف از آن یاد شده است . آفتابنیوز : فینال مسابقات قهرمانی دو و میدانی زنان لیگ باشگاههای کشور یکشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۰ در باشگاه آفتاب انقلاب تهران برگزار شد. به گزارش خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، پرونده بیست و پنجمین دوره رقابتهای قهرمانی باشگاههای کشور در بخش آقایان امشب (یکشنبه شب) با برگزاری مرحله نهایی در ورزشگاه امام رضا (ع) شهر مقدس مشهد، با قهرمانی تیم پلیمر خلیج فارس خرم آباد و کسب ۷۷۲ امتیاز بسته شد. از آن زمان تا زنده شدن دوباره المپیک شکلهایی از انواع دوها و پرشها و پرتابها در اقوام و ملل دنیا دیده شده که بیشتر به خاطر آماده شدن جنگجویان و سربازان بوده است.