مقاله رشته ورزشی دو و میدانی

مجموع ورزش های دو و میدانی در اواخر دهه 1800 در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استقبال قرار گرفت و تایید شد. رونق دو و میدانی در انگلستان باعث رویآوری سایر کشورهای اروپایی به این رشته شد. پرش ارتفاع همراه با انواع حرکات آکروباتیک، در قرن ۱۹ از جزایر انگلستان رونق یافت. در سالهای ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۴ ماده ۳۰۰ متر با مانع، پرش ارتفاع و پرش طول درجا انجام گرفت. در بخش نتایج ماده 400 متر “رامان پیری”دونده کردستانی با زمان 54.20 ثانیه مقام دوم و نشان نقره را بدست آورد. لازم به ذکر است بخش بانوان از المپیک سال 1928 به تورنمنت اضافه شد. بدین جهت پدرها بچههای خود را تشویق به دویدن کرده و به آنها طرز فرار از مقابل حیوانات را میآموختند چرا که دویدن، حد فاصل بین زندگی و مرگ برای آنها بود. در مسابقه های بین المللی طول مسابقه برای بزرگسالان نباید کمتر از 12 کیلومتر، برای جوانان 8 کیلومتر و برای نوجوانان کم تر از 5 کیلومتر باشد.

شعار دو و میدانی در المپیک به زبان یونانی سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس به معنی سریعتر، بالاتر و قویتر است.طولانی ترین رقابت در میان مواد مختلف دو و میدانی، دوی 42 کیلومتر و 195 متر ماراتن است که ریشه در تاریخ یونان باستان دارد. ماراتن یکی از انواع دوی استقامت است که در آن 42 کیلومتر و 195 متر که معمولا در جاده برگزار میشود دونده باید طی کند و در طول مسیر داورها ایستاده اند و مراقب هستند. یکی از رشته های ورزشی دو میدانی است که به پرش طول شباهت دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید. پرش طول، پرش ارتفاع و سه گام به علاوه پرش با نیزه موادی هستند که در زمین واحد انجام می شوند. با گذشت زمان و تغییر شرایط زندگی، انجام این حرکات طبیعی بیشتر برای عملیات جنگی صورت میگرفت. این برنامه نشان داد که چگونه میتوان به اعضای IOC رشوه داد تا به نفع شهر خاصی برای میزبانی رای دهند. او اولین مسابقات رسمی ورزش از جمله دوومیدانی را بین مراکز آموزشی تهران و اصفهان ترتیب داد. فدراسیون بین المللی دو و میدانی آماتور یا IAAF یک نهاد حاکمیتی بین المللی است که در سال ۱۹۱۲ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۱ نام خود را به عنوان انجمن بین المللی فدارسیون های دو و میدانی تغییر داد.

پرتابکننده در وسط دایرهای به قطر 213 سانتی متر قرار میگیرد که به وسیله باند آهنی یا چوبی محصور شدهاست، یک گوی آهنی به وزن 7/260 گرم برای مردان و نصف همین وزن برای زنان را با یک دست در بالای شانه میگیرد و بدون آنکه پا را از دایره پرتاب بیرون بگذارد، وزنه را با تمام قدرت پرتاب میکند،جنس وزنه معمولاً آهن خالص، برنج یا هر فلز سخت تر از برنج میباشد یا از پوستهای از فلزات که درون آن با سرب یا سایر فلزات پر شده باشد استفاده شود. در آغاز برای پرتاب از سنگ استفاده میشده است ولی بعدها در اواسط قرن ۱۸ از گلولههای آهنی استفاده گردید. رشته های پرتابی شامل پرتاب وزنه، چکش، دیسک و نیزه است اما رقابت مورد علاقه یونانیان مواد چندگانه شامل 10 گانه برای مردان و 7 گانه برای زنان است. استقبال مهاجران ساکن در قاره جدید (آمریکا) از ورزش دو و میدانی به قدری زیاد بود که در سال ۱۸۶۸ کلوپ آتلتیک نیویورک تأسیس شد تا مسابقاتی منظم برای علاقه مندان دو، پرتاب، و پرش ترتیب دهد. دو ۳۰۰۰ متر با مانع بصورت امروزی از مسابقات صحرا نوردی که بسیار مورد علاقه سربازان انگلیسی بود مشتق گردید. در قرن 17 و 18 میلادی، در انگلستان نوعی شرطبندی مرسوم شد که در آن دوندگان با هم شرط میبستند و انبوه مردم به تماشا میایستادند.

در دور استادیومی که فوتبال برگزار میشود مسابقات دو و میدانی هم اجرا میشود. اگرچه برنامه بازی های المپیک از سال 1932 فرق کرده و نسبتا استانداردتر شده است اما برنامه مسابقات مردان و زنان تقریبا مثل هم است و تفاوت های اندکی دارد. انواع مختلف ورزشهای دو و میدانی نه تنها از لحاظ اجرا با هم متفاوتند، بلکه از نظر وسایل و امکانات تمرین و سابقه نیز اختلاف زیادی دارند. گاهی دهها هزار دونده در این مسابقات شرکت میکنند،با توجه به اینکه شرایط آبوهوایی و جغرافیایی، مثل ارتفاع، دما و رطوبت هوا، وزش باد، و جنس و شیب جاده در این مسابقه اهمیت زیادی دارند، زمانهای ثبت شده در این مسابقات با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. از سال ۱۹۰۰ مسابقات با مسافتهای مختلف انجام میشد، وی از سال ۱۹۲۰ مسافت رسمی ۳۰۰۰ متر تعیین شد. به طور مثال: در 100 متر با مانع ورزشکار باید ده مانع را در مسافت 100 متر طی کند بدون آنکه با مانع ها برخورد کند و به لاین ورزشکار کناری خود تجاوز کند که هرکدام انجام این کارها خطا محسوب میشود و به ضرر ورزشکار تمام میشود. ایسنا/همدان رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان ملایر به درخشش ورزشکاران ملایری در مسابقات قهرمانی دو و میدانی دختران استان اشاره کرد و گفت: دختران ملایری با کسب ۹ عنوان برتر در مسابقات قهرمانی دو و میدانی دختران استان که در راستای معرفی مستعدین این رشته ورزشی و انتخابی غرب کشور به میزبانی همدان برگزار شد، خوش درخشیدند.