مقاله رشته ورزشی دو و میدانی

۲- چنانچه شرکت کننده ای در مسابقه دو و میـدانی بدون دلیل در یک آزمایش تأ خیر کند در آن نوبت مردود می شود و به عنوان یک خطا در برگ نتایج ثبت می شود و اگر بار دیگر در هر زمانی در آن مسابقه تأخیر کرد از انجام آزمایشات بعدی محروم خواهد شد . 2- نوبت شرکت کنندگان در مسابقه به قید قــرعه تعییــن می شود. از این رو مسافت دو استادیوم باید به میزان حداکثر ۱۰ هزار متر باشد درحالیکه این مسافت برای سالن معادل ۳ هزار متر است و برگزاری این مسابقه در مسافت های طولانیتر مانند ماراتن در جاده می باشد. نجیبه شرشبی، فرحناز رایزن و سمیرا خداترس نفرات دوم تا پنجم رنکینگ 3 هزار متر با مانع دختران ایران به شمار می روند. این قهرمان دو میدانی میگوید: بعضی اوقات مجبورم «کولبری» کنم؛ وقتی بعدِ هشت ساعت میرسم مقصد، ۱۶۰ هزار یا نهایت ۱۷۰ هزار تومان گیرم میآید؛ مثل خیلی از شغلهای دیگر، دستِ دلّالان در کار است و بیش از این، نصیب کولبرِ بینوا نمیشود. همچنین ابوالفضل کوه پیما دیگر ملی پوش دو و میدانی در ماده پرتاب نیزه کلاس ۵۷ موفق به کسب مدال طلا شد.

وی بیان کرد: در این دوره از مسابقات، مائده چاوشیزاده در ماده ۱۰۰ متر موفق شد به مدال طلا برسد و زینب عبیدی شیخرباط نیز در ماده پرتاب وزنه مدال برنز را کسب کرد. 🏃دستگاه های انرژی:با توجه به ماده های مختلف سیستم های انرژی متفاوتی نیز بر اجرای ورزش غالب است.به طور مثال دوی ۱۰۰ متر به صورت انفجاری و توانی است،دوی ۸۰۰ متر ترکیبی از سیستم های بی هوازی و هوازی است و دوی استقامت ماراتون نیز کاملا هوازی و استقامتی است.انواع پرتاب ها و پرش ها نیز به صورت انفجاری و توانی است و از سیستم فسفوکراتین استفاده می شود.البته دومیدانی کاران برروی تمام سیستم های انرژی با نسبت متفاوت تمرین می کنند. همین طور می بایست به آسیبهای فشار اضافی نیز توجه کرد. به هر حال با توجه به مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا احساس میکردیم تیمهای کمی در این مسابقات شرکت کنند، اما تیمهای شرکت کننده حضور خوبی در این مسابقات داشتند. 12- اگر عضوی از بدن ورزشکار با قوس پرتاب یا آن طرف نوار مزبور برخورد کند خطا نموده است .

اگر تعداد ورزشکاران کمتر از 8 نفر باشد هر شرکت کننده اجازه انجام شش پرتاب را دارد. در موزه های دنیا، ظرف ها و اشیایی از دوران باستان موجود است که بر روی آن تصویر ورزشکاران در حال دویدن و نیزه انداختن و وزنه پرتاب کردن دیده می شود. قدمت ورزش دو در کشور ایران به سال 1302 بازمیگردد،بدین صورت که تعدادی از علاقه مندان به ورزش دو با پشتکار خود و همکاری مسوئلین وقت توانستند رقابت هایی با نام المپیک در ایران ، با حضور تعدادی از ورزشکاران از کشور های دیگر ،برگزار کنند. طاها غفاری بهترین خصیصه کولبری را «پول نقد و فوری» آن میداند و میگوید: همان لحظهای که بار را صحیح و سالم تحویل بدهی، پولت را میدهند؛ منِ ورزشکار که عشقم تمرین است، نمیتوانم بروم جایی استخدام شوم و روزی هشت ساعت به طور مرتب کار کنم؛ در آن صورت دیگر بنیهای برای تمرین و ورزش نمیماند؛ راستش به من گفتند بیا برو در آتشنشانی استخدام شو؛ قبول نکردم چون نمیخواهم بروم سر کاری که علاقه ندارم و از ورزش بیافتم؛ عشق و زندگی من «ورزش» است؛ من حداقل تا زمانی که در اوج هستم و در عرصه قهرمانی تمرین میکنم، باید «اسپانسر» داشته باشم؛ باید از من حمایت کنند تا بتوانم بدون دغدغه و غمِ نان، تمام وقت به تمرینات بپردازم.

او الان در رشتهی «ماراتن و «نیمه ماراتن» مشغول به تمرین است و خودش را برای مسابقات آینده آماده میکند؛ طاها، «قهرمانی» را مسیر زندگی خودش میداند؛ مسیری که با وجود همهی سختیها نمیتواند از آن دل بکند. وضعیت آسیب دیدگیاش هم خیلی بهتر شده است و امیدواریم که در بازیهای آسیایی اتفاق خوبی بیفتد.او در پاسخ به اینکه آیا فدراسیون با مک ویلکینز قرارداد بسته است، گفت:قرارداد نبستهایم و آقای حدادی، خودش تمرین میکند. «یک خانواده هفت نفره بودیم و «فقر» همزاد همیشگیِ زندگیمان بود؛ همین الان هم خانوادهام ساکن روستا هستند ولی من به خاطر اینکه بتوانم تمرین کنم، آمدهام شهر؛ در مریوان ساکن هستم. 6- در تمام مسابقات پرتابی که از داخل دایره انجام می شود شروع حرکت برای پرتاب باید از حالت ساکن انجام بگیرد . ورزشهای دو و میدانی عبارت از فعالیتهای بدنی شامل حرکات طبیعی مانند دویدن، جهیدن و پریدن و پرتاب کردن می باشد.