معرفی تاریخچه و انواع ورزش دو

در نتایج ماده 1500 متر “مانی جولایی” دیگر نماینده استان کردستان با ثبت زمان 4:56 دقیقه عنوان دوم و مدال نقره را از آن خود کرد. قهرمان دوی 100 متر آن سال توماس بروک از آمریکا بود با زمان 12 ثانیه. بنابراین میتوان گفت دوومیدانی از زمان پیدایش بشر وجود داشته است و اولین اسلحه نسان در برخورد با محیط و خطرهای آن به حساب میآمد. در 17 جولای 1912 فدراسیونی برای این ورزش بنا نهاد شد که International Amateur Athletics Federation این بود و واژه آماتور هم جزو آن بود و به صورت حرفه ای پیگری نمی شد، اما در دهه 70 میلادی کاملا ورزش حرفه ای شد و در سال 2001 کلمه آماتور از آن حذف شد. 1968 مكزيكو جلال كشميري (پرتاب وزنه و پرتاب ديسك) حذف شد. جلال كشميري (پرتاب ديسك) بيست و ششم شد. این مسابقات از سال 1960 نیز به پارالمپیک اضافه شد. 1960 رم روحالله رحماني (پرش سهگام) سيام شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، روحالله امانی بروجنی دو و میدانیکار اهل چهارمحال و بختیاری با کسب مدال طلای ماده ۵۰۰۰ متر و مدال نقره ماده ۱۵۰۰ متر در رقابتهای پیشکسوتان کشور موفق به کسب جواز حضور در رقابتهای دو و میدانی آسیایی جاکارتای اندونزی شد. کشور آمریکا در آن سال 17 مدال کسب کرد که شامل 9 مدال طلا بود. خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ ورزش دو و میدانی دنیای گستردهای دارد و تنوع رشتههایش آنقدر زیاد است که اگر هدفگذاری شود و برنامهریزی اساسی در این رشته صورت گیرد به طور قطع از خراسانجنوبی مدالآوران ارزندهای را همچون گذشته بر سکوی آوردگاههای ملی و بینالمللی خواهیم دید. از سال 1304 به بعد يک سري مسابقات در زمينه دو و ميداني در محله هاي مختلف تهران به صورت غير رسمی آغاز شد به علت محدوديت امکانات مسابقات تنها در رشته دوهاي کوتاه، پرش طول و پرش ارتفاع انجام مي شد تا اينکه با روانه شدن تعدادي از دانشجويان ايراني به اروپا در سال هاي 1306و بعد از آن و بازگشت آنان به وطن، دو و ميداني رفته رفته رونق گرفت. بعد از انگلستان، دومین کشوری که دوومیدانی در آن رونق بسیار یافت آمریک بود.

تعداد رشته هاي دو و ميداني در بازي هاي المپيک 24 رشته براي مردان و 22 رشته براي زنان است.البته لازم به يادآوري است که زنان در سال 1928 شانس شرکت در بازي هاي المپيک در رشته دووميداني نداشتند. رشته دو و ميداني ، محور اصلي بازي هاي المپيک محسوب مي شود که از اولين دوره بازي ها جز جدايي ناپذير آن بوده است و در حال حاضر رونق بازي هاي المپيک تا حد زيادي مديون ورزشکاران مرد و زن دو و ميداني است. سریع ترین مرد جهان که 100 متر را میتواند در 9 ثانیه و خورده ای طی کند میتوانیم اشاره کنیم. در هفت گانه ، ورزشکاران طی دو روز در هفت مسابقه شرکت می کنند ؛ 100 متر با مانع ، پرش ارتفاع ، پرتاب وزنه و دو 200 متر در روز اول و پرش طول ، پرتاب نیزه و دو 800 متر در روز دوم . در دوره های بعدی، رشته های دیگری ازجمله پرتاب ها و پرش ها نیز برگزار شدند و مهمترین رشتهٔ مسابقات پنجگانه محسوب می شد که از پنج رشتهٔ دو استادیون، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کُشتی تشکیل می شد. چاله هاي پرش طول، سه گام و دواير پرتاب هاي وزنه، ديسک، چکش و همچنين باند و قوس پرتاب وزنه در محل ميداني ها را تشکيل مي دهد.

دووميداني يکي از ورزشهاي بسيار زيبا و جذابي است که جوانان زيادي در سطح جهان را بخود مشغول کرده است و در مسابقات جهاني و المپيک تماشاگران بيشمار آن بيانگر اهميت اين رشته ورزشي است چرا كه دو و ميداني با رکورد سر وکار دارد و از طرفي مبارزه کامل انسان با طبيعت از راه غلبه بر صدم هاي ثانيه و سانتيمترها است. این ورزشگاه 68 هزار نفر ظرفیت دارد که در طی المپیک و به طور موقت، به 80 هزار نفر ارتقا پیدا خواهد کرد. هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی در گفت و گو با خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره برنامه اش برای حمایت از پیشکسوتان دو و میدانی اظهار کرد: تنها فدراسیونی هستیم که جشنواره پیشکسوتان را با حضور ۱۰۰۰ نفر و حمایت انجمن پیشکسوتان دو و میدانی برگزار کردیم. این کتابها از یک ساختار واحد پیروی میکنند و به گونهای طراحی شدهاند که تقریبا دانشجو را از حضور استاد بینیاز میکنند. این مسابقات از 30 جولای (8 مرداد) آغاز می شود و در تاریخ 8 آگوست (17 مرداد) با برگزاری دوی ماراتن به پایان می رسد. نکته قابل مهم دیگر محل برگزاری مسابقات دو و میدانی است.