دو و میدانی و تاریخچه این ورزش

مسابقات قهرمانی دو و میدانی منطقه ۵ کشور امروز (پنجشنه) در رده سنی نونهالان به میزبانی اهواز برگزار شد که در پایان نیز تیم خوزستان بر سکوی نخست ایستاد و تیم های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد نیز به ترتیب دوم و سوم شدند. بیشتر رشته های دو و میدانی به طورکلی انفرادی هستند، بهجز دوهای امدادی و برخی از مسابقات مانند دوهای صحرانوردی که در آنها امتیاز اعضای یک تیم با هم جمع میشود. ورزش دو دارای رشته های متنوع و زیادی می باشد از جمله؛دو های سرعت،دو های نیمه استقامت،دو های استقامت،دو های با مانع، دوهای امدادی که در مسافت های مختلفی برگزار می شود،و مسابقات میدانی نیز شامل انواع پرش ها نظیر پرش ارتفاع،پرش طول،پرش سه گام، پرش با نیزه،و انواع پرتاب ها که شامل پرتاب وزنه،پرتاب دیسک، پرتاب نیزه،پرتاب چکش نیز می باشد. بدین صورت پیشرفت های بیشتری در این ورزش حاصل شد تا جایی که به عنوان یک رشته ورزشی مادر در میان همگان هواداران خاص خود را پیدا کرد،اما تا آن زمان هنوز این ورزش مادر به طور رسمی دارای فدراسیون نبود،تا اینکه در سال 1318 فدراسیون دو و میدانی ایران تاسیس شد،و هفت سال پس از آن یعنی در سال 1325 فدراسیون دو و میدانی کشور ایران به طور رسمی تحت عضویت فدراسیون بین المللی دو و میدانی در آمد.

به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی، با اعلام کمیته مسابقات و داوران سجاد هاشمی به عنوان پر امتیازترین ورزشکار بیستو پنجمین دوره رقابتهای دو و میدانی قهرمانی باشگاههای کشور معرفی شد. او پس از لاسه ویرن، ورزشکار فنلاندی دومین کسی است که به صورت متوالی قهرمان این دو مرحله در رقابت های المپیک شده است. بر اساس این گزارش، در این رقابت ها مو فرح؛ دونده بریتانیایی پس از قهرمانی در دوی 10 هزار متر، با کسب مقام اول دردوی 5 هزار متر به دومین مقام قهرمانی در المپیک دست یافت. بله درست متوجه شده اید ورزش ساده دویدن به هر شکل و صورتی که باشد به سلامت جسمی و روحی شما بسیار کمک می کند،در اینجا به چند نمونه از مزایای دویدن این ورزش کم هزینه و ساده اشاره می کنیم؛اینکه افراد برای درمان چاقی خود اولین گزینه ای که به ذهنشان خطور می کند دویدن است غیر قابل انکار می باشد،چرا که یک دونده در هر ساعت از دویدن مقدار قابل توجهی از کالری های ذخیره شده در بدنش را می سوزاند.دویدن تراکم استخوان را بالا می برد و همین امر باعث می شود که استحکام استخوان ها بالا برود و همچنین باعث قوی تر شدن ماهیچه ها می شود.دویدن باعث تنظیم فشار خون و کلسترول خون می شود و همین امر از لخته شدن خون جلوگیری می کند و فرد دونده را از سکته قلبی دور نگه می دارد.شما می توانید با دویدن ایمنی بدنتان را بالا نگه دارید.

دو و میدانی یک ورزش مادر به شمار می آید . در یونان باستان به مردانی که بهتر دویده و اشیایی را بیشتر پرتاب کرده و از مرتفع ترین محل می پریدند به چشم عظمت نگاه می کردند و برای آنها احترام و افتخار زیادی قائل بودند. در دوران امپراطوری روم باستان، لژیونرها (سربازان عضو ارتش) با پرداختن به انواع دوها و پرتاب ها، خود را برای مسابقات شمشیرزنی و نبردهای تن به تن آماده می کردند. در اساطیر یونان باستان، به موجودی پرشور و شر به نام «مرکور» بر می خوریم. دو صحرانوردی،این دو در فضای آزاد و در فصل های پاییز و زمستان برگزار می شود،منظور از فضای آزاد این می باشد که فرد شرکت کننده در طول مسیر از تمام عوارض طبیعی زمین نظیر دشت ها،علفزارها،زمین های خاکی و… چرا که دویدن میزان گلبول های سفید خون را افزایش می دهد که این گلبول ها برای ایمن نگه داشتن بدن بسیار ضروری می باشد.ورزش دو علاوه بر فوایدی که برای جسم دارد از نظر روحی نیز فرد دونده را تقویت می کند،بدین صورت که انرژی های منفی هنگام دویدن از بین می روند و فرد دونده از استرس دور خواهد شد و از نظر خلقی فردی با اراده و پشتکار و با اعتماد به نفس بالا به حساب می آید.

انسان های اولیه ضمن دویدن و فرار، برای عبور از موانع طبیعی از جهیدن و پریدن استفاده می کردند و اگر لازم می شد که بین آنها و حیوانات مبارزه ای صورت گیرد از پرتاب سنگ یا دیگر اشیا کمک می گرفتند این کار معمولاً زمانی انجام می گرفت که انسان از فرار کردن خسته و کوفته می شد. او در دو طرف کلاه و مچ پای خود بال هایی کوچک دارد و با همین بال ها و گام های تیز و چابک، سفرهای بسیار پرماجرایی را در کوه ها و جنگل و سرزمین های مختلف انجام می دهد. لیکن اشخاصی که ضعیف بوده و قدرت دویدن نداشتند بدون شک طعمه حیوانات قرار می گرفتند. اما نکته مجهول برای همه دانشمندان علم ورزش این است که به چه علت قهرمانان پرتاب دیسک در مرتبه اول قرار می گرفتند و ورزشکاران دیگر در درجه دوم اهمیت قرار داشتند. این مسابقات طی چهار سال به شکل ساده برگزار می شد،بدین گونه که ورزشکاران فقط در رشته های دو کوتاه و پرش طول و پرش ارتفاع فعالیت می کردند،پس از آن حدود سال 1306 بود که عده ای از دانشجویان از فرنگ برگشته از تجربیات و مشاهدات خود برای پیشرفت دو استفاده کردند ،و به این ورزش تازه نفس جانی دوباره دادند،آنها در سال 1311با شناساندن دو به مردم وبه خصوص طبقه با سواد و تحصیلکرده توانستند که مسابقه های دو و میدانی در برنامه های تحصیلی وارد کنند،یک سال پس از آن گیسبون آمریکایی اولین مسابقات ورزش را در کشور ترتیب داد که ورزشکاران دو و میدانی هم در آن حضور داشتند.

0 دیدگاه دربارهٔ «دو و میدانی و تاریخچه این ورزش;

دیدگاهتان را بنویسید