دو و میدانی {تاریخچه، انواع دو، قوانین + مسابقات} – موج کوه

اولین رقابت منظم دو و میدانی به مسابقات باستانی المپیک 776 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. پیش از تمرین به مدت ۵ دقیقه با تمرینات کششی بدنتان را گرم کنید. قهرمان دو ۱۰۰ متر با مانع ایران ادامه داد: ورزشگاه حجاب شیراز تنها ورزشگاه اختصاصی بانوان است که پیست تمرینی آن غیر استاندارد است و پاسخگوی بانوان علاقه مند به ورزش نیست و ورزشگاه حافظیه هم صبح ها ،روزهای فرد و در ساعات گرم برای ۲ ساعت اجازه تمرین داریم. یکی از رشته های دو و میدانی که به آن دو ۱۰۰ متر می گویند؛ دوندگان باید در کوتاه ترین زمان ممکن، مسافت صد متر را بدوند. در مسابقه هایی که در مسافت طولانی انجام می شود زمان تا یک پنجم ثانیه محاسبه می شود. که میتواند به صورت مجزا از زیرسازی زمین سبز فوتبال (که عمدتاً به صورت نفوذپذیر (Unbound) است) انجام پذیرد. شعار دوومیدانی در المپیک به زبان یونانی «سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس» به معنی «سریع تر، بالاتر و قوی تر» است. در صورت تساوی دو ورزش کار در دوره های مقدماتی هر دو به دوره های بالاتر راه می یابند و در مورد نتیجه ی مساوی برای مقام اول مسابقه ی نهایی، سر داور تصمیم می گیرد که مسابقه تکرار یا نتیجه ثبت شود.

در صورتی که در دوره های مقدماتی، هر دو ورزشکار با هم برابر شوند؛ هر دوی آن ها به دورهای بالاتر میروند و سر داور برای مقام اول مسابقه نهایی در مورد نتیجه مساوی، تصمیم می گیرد که مسابقه تکرار یا نتیجه ی آن ثبت شود. به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی، با اعلام کمیته مسابقات و داوران سجاد هاشمی به عنوان پر امتیازترین ورزشکار بیستو پنجمین دوره رقابتهای دو و میدانی قهرمانی باشگاههای کشور معرفی شد. این مسابقات در سه مرحله برگزار شد و در پایان تیم پلیمر خلیج فارس مقام قهرمانی را بدست آورد. به همین جهت در محلهای پیچ زمین دو میدانی، خط کشی با نوارهای ۱۰ سانتیمتری سفید رنگ بر روی این چمن نصب میشوند. مسافت دوی ماراتن 195/42 کیلومتر برابر با 26 مایل و 385 یارد است. در پرش سه گام و طول، طول مسافت پریدن اندازه گیری میشود. مسافت هاي طولاني با گام هاي اهسته تري طي مي شود. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، صبح امروز، مسابقات دو و میدانی رده سنی نونهالان پسران کشور (لیگ پایا) منطقه ٣ با حضور ورزشکاران استانهای مازندران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان رضوی و گلستان در مجموعه ورزشی شهدای گلستان واقع در کریم آباد گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، سیدکاظم اسدی، سردبیر خبر صدا و سیمای مرکز همدان در مسابقات دو و میدانی پیشکسوتان کشور، مدال برنز را کسب کرد. بیشتر بخوانید بررسی قوانین و احکام نامعتبر حوزه ورزش در کمیسیون فرهنگی چهارمین دوره مسابقات دو و میدانی پیشکسوتان کشور انتخابی مسابقات آسیایی جاکارتا در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب تهران برگزار شد. او ادامه داد: مسابقات پیشکسوتان دو و میدانی را با هدف توسعه ورزش همگانی برگزار کردیم و از کل جامعه سالمندی کشور برای حضور در این مسابقات دعوت به عمل آوردیم. امروزه برگزاری مسابقات دوومیدانی در سطح بین المللی برعهده ی اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی( IAAF) است و از معتبرترین رویدادهای این رشته، پس از المپیک می توان به مسابقات قهرمانی دوومیدانی جهان و قهرمانی دو و میدانی داخل سالن جهان اشاره کرد. چمن مصنوعی ورزشی قرمز که با این ساختار نصب میشود دیگر به مواد پرکننده سیلیس و گرانول در بین الیاف نیازی نخواهد داشت. فدراسیون ورزش دو در ۱۷ جولای ۱۹۱۲ تحت عنوان International Amateur Athletics Federation بنا نهاد شد و در بین آن ها واژه اماتور هم موجود بود ولی این ورزش در دهه ۷۰ میلادی بصورت حرفه ای شد و کلمه اماتور در سال ۲۰۰۱ از آن حذف شد.

در 17 جولای 1912 فدراسیونی برای این ورزش بنا نهاد شد که International Amateur Athletics Federation این بود و واژه آماتور هم جزو آن بود و به صورت حرفه ای پیگری نمی شد اما در دهه 70 میلادی کاملا ورزش حرفه ای شد و در سال 2001 کلمه آماتور از آن حذف شد. وی در خصوص مسابقات لیگ در فصل آینده اظهار کرد: فصل جاری به پایان رسید، اکنون در استراحت بهسر میبریم و از اردیبهشتماه سال آینده مسابقات فصل جدید لیگبرتر آغاز میشود. وی از تشکیل کمپین استعدادیابی جوانان برای استفاده از آنان در رقابتها خبر داد و تصریح کرد: با علی احسانی و فرشاد دادفر در حال مشورت و بررسی در مورد کمپینگ دو و میدانی ذوبآهنیها هستیم تا از فرزندان ذوبآهن و کسانی که استعداد دو و میدانی دارند استفاده کنیم و در سالهای آینده از آنها در مسابقات کشوری بهره ببریم تا ستونهای اصلی ذوبآهن باشند. سیاوش سپهوند با اشاره به اینکه ۲۹ و ۳۰ ماه جاری نیز رقابت ها در بخش دختران دنبال خواهد شد افزود: ۵۰۰ ورزشکار، مربی، داور و کادر فنی در این مسابقات حضور خواهند داشت و ۲۵۰ نفر در بخش پسران و ۲۵۰ نفر در بخش دختران در قالب ۱۵ تیم برای حضور در این رقابت ها با یکدیگر رقابت می کنند.