دو و میدانی {تاریخچه، انواع دو، قوانین + مسابقات} – موج کوه

اگر هر رشته ورزشی، از قبیل ورزشهای آبی، به طور جداگانه شمرده میشد، شمار رشتههای ورزشی به ۳۷ میرسید. رشد المپیک همچنین باعث میشود که ورزشهای کم طرفدار مانند پنج گانه مدرن یا ورزشهای پر هزینه (قایقرانی آبهای آرام) جایگاه خود را ر برنامه المپیک از دست بدهند. همچنین در سال ۱۹۷۶، بدلیل فشارهایی که از سوی جمهوری خلق چین اعمال شد، کانادا به تیم اعزامی از جمهوری خلق چین ( تایوان) اعلام کرد که این تیم نمیتواند تحت نام ( جمهوری چین ) در المپیک تابستانی مونتریل بازی کند، با این حال توافق شد که تایوان از پرچم جمهوری چین و سرود ملی جمهوری چین استفاده کند. در سالهای اخیر، کمیته ملی المپیک به منظور جلب توجه تماشاگران چندین ورزش دیگر را نیز به برنامه مسابقات افزودهاست. معروفترین نما در این میان حلقههای المپیک است. این رقم از ۱۹۳ کشوری که سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته بیشتر است. بعد از انگلستان، دومین کشوری که ورزش «دو و میدانی» در آن بسیار رونق گرفت آمریکا بود. رسماًازسال۱۸۹۶ بود که درآتن انجام گرفت وپس از آن هر چهارسال یکباردرنقاط مختلف جهان انجام گرفتهاست.وفقط سه دوره بدلیل جنگ جهانی دوم انجام نپذیرفت.

فکر احیای این بازیها قوت گرفت و با هزاران دشواری مردی شریف، انسان دوست و دانشمند بنام ( پییر بارون دوکوبرتن ) فرانسوی به کمک دوستان خود در سال ۱۸۸۹ در پاریس همایشی تشکیل داد و اساس بازیهای جدید المپیک را پی نهاد. سرمربی و سرپرست تیم دو و میدانی ذوبآهن درباره تیم فصل آینده سبزپوشان اصفهانی گفت: برای سال آینده دنبال جذب نفرات جدید و تمدید قرارداد با اعضای فعلی هستیم، کم و کاستی همیشه بوده است اما سعی کردیم با تمام تلاش برای موفقیت تیم کار کنیم و با مشکلات کنار آمدهایم. دو و میدانی، قدیمی ترین شکل های ورزشی سازمان یافته است که از ابتدایی ترین فعالیت های انسان مانند راه رفتن، پریدن و پرتاب کردن توسعه یافته است. انواع پرتاب ها، برای بیشتر و بهتر پرتاب کردن نیزه و سنگ. ایرلندیهای باستان از حدود ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد مسابقاتی را برپا میکردند که پرتاب سنگ و دو هم در میان آنها بود. این پنج حلقه در هم بافته شده نمادی از اتحاد میان پنچ قارهاست.(آمریکا یک قاره محسوب شدهاست).این پنج حلقه در پنج رنگ روی زمینه سفید در پرچم المپیک کشیده شدهاند. IOC در دو مورد اول همکار ی کرد، اما در سال ۱۹۷۶ اقدامی نکرد، زیرا تهدید تحریم از سوی تور تیم راگبی نیوزیلند به آفریقای جنوبی بود و راگبی جزو بازیهای المپیک محسوب نمیشد.

آآفرقای جنوبی در میان سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۹۲ بدلیل اتخاذ سیاست آپارتاید از حضور در بازیهای المپیک محروم شد. در سال ۱۹۸۸ کره شمالی در اعتراض به اینکه با کره جنوبی میزبان مشترک نشد، درالمپیک سئول شرکت نکرد. تمامی پیشنهادهای برگزاری المپیک از سوی آفریقا و آمریکای جنوبی رد شدهاند. سیاست نیز در چند مورد در بازیهای المپیک اختلال ایجاد کرد که مهمترین آنها در المپیک تابستانی سال ۱۹۳۶ در برلین رخ داد. در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲، حضور کمیته ملی بازیهای المپیک افغانستان در المپیک معلق گذاشته شد. مسابقات دو و میدانی قهرمانی کشورهای منطقه آسیای میانه به مدت ۲ روز در شهر تاشکند ازبکستان در رده سنی نوجوانان برگزار شد محمدرضا ضیایی پرتاب گر و ملی پوش کهگیلویه و بویراحمدی توانست در ماده دیسک با پرتابی به طول ۵۵ متر و ۷۷ سانتیمتر به مقام اول و مدال طلای این ماده دست یابد. مسابقات قهرمانی دو و میدانی منطقه ۵ کشور امروز (پنجشنه) در رده سنی نونهالان به میزبانی اهواز برگزار شد که در پایان نیز تیم خوزستان بر سکوی نخست ایستاد و تیم های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد نیز به ترتیب دوم و سوم شدند.

به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛تیم دو و میدانی نونهالان استان کردستان در پایان مسابقات قهرمانی نونهالان منطقه 4 کشور موفق شدند 3 مدال نقره و برنز را کسب کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،رضا بوعذار رئیس انجمن دو و میدانی هیات ورزش کارگری خوزستان گفت: مسابقات دو و میدانی بانوان کارگری کشور در قزوین برگزار شد که تیم استان به نام قهرمان سلامت خوزستان موفق شد، دو مدال کسب کند. تایوان مخالفت کرد و تا سال ۱۹۸۴ در این بازیها حضور نیافت، تا اینکه بار دیگر با نام ( چین تایپه ) و با پرچم مخصوص خود بازگشت. سه کشور دیگر کوبا، اتیوپی، نیکاراگوئه (بیشتر بدلیل مشکلات اقتصادی و عدم توانایی فرستادن ورزشکاران) متحدا از حضور در بازیها انصراف دادند، اما برای اینکه توسط IOC تحریم نشوند، رسما اعلام تحریم کردند. بسیاری از ورزشکاران عضو اتحادیههای تحت رهبری کومونیستها یا وابسته به آنها بازیهای المپیک را تحریم نموده یا از آن منع میشدند و در عوض در بازیهای اسپارتاکاید شرکت میکردند. افزون بر آن اسکیت نمایشی و هاکی روی یخ حتی قبل از ظهور مسابقات المپیک زمستانی، بخشی از مسابقات المپیک تابستانی بود و تیمها در این زمینه با یکدیگر به رقابت میپرداختند. IOC اغلب مورد انتقاد قرار گرفته است که چرا سازمانی انعطاف نا پذیر است و تعدادی از اعضای آن حتی تا زمان مرگ عضو باقی میمانند.