بازگشت مدال آور مسابقات دو و میدانی مسابقات تاشکند ازبکستان

در 4 در 400 متر تیم نفت تهران با ترکیب ابولفضل دهنوی و روح الله محمدی و ایمان روغنی و ادوارد مانگاسار با زمان سه دقیقه و 14 ثانیه و 72 صدم ثانیه به مقام قهرمانی رسید. در 800 متر روح الله محمدی با یک دقیقه و 57 ثانیه و 73 صدم ثانیه مدال طلا گرفت. عده ای از محققین این عقیده را دارند که بعد از 10 تا 30 ثانیه CP شکسته شده ، انرژی حاصل از صرف ساختن ATP می شود؛ بعبارت دیگر سیستم PC – ATP در فعالیتهای شدیدی که به مدت 30 ثانیه طول می کشد ، تولید انرژی می نماید . ورزشهای دو و میدانی ورزش چندگانه ای است که هر نوع آن ،کاملاٌ متفاوت از انواع دیگر است. در هفدهم ژوییه ۱۹۱۲ کنگره ای در سوئد با حضور نمایندگان سازمان های دو و میدانی کشورهای بلژیک، اتریش، کانادا، شیلی، دانمارک، مصر، فنلاند، آلمان، انگلستان، یونان، مجارستان، نروژ، شوروی، آمریکا، سوئد و استرالیا برپا شد و برای ایجاد یک سازمان بین المللی دومیدانی مشورت کردند. در پارهای اوقات ورزشهای نمایشی تنها ورزشهایی بودند که در کشور میزبان طرفدار داشتند، اما ورزشهایی که در سطح بین المللی مطرح بودهاند نیز در المپیک به نمایش در میآمدند.

قبل از جنگ جهانی دوم، مسابقات بزرگ بین المللی دو و میدانی شامل المپیک، بازی های امپراتوری بریتانیا و مسابقات قهرمانی اروپا بود، اما پس از جنگ های بزرگ جهانی، بزرگترین دوره رشد خود را تجربه کرد، مخصوصا در کشورهای در حال توسعه پیشرفت چشم گیری داشت. در اولین دوره المپیک نوین در سال ۱۸۹۶ دو و میدانی در ردیف مهم ترین رشته های ورزشی بازی ها قرار داشت. فيليپيدس مسافت شهر ماراتن تا آتن را مي دود تا خبر پيروزي آتني ها بر پارسيان (ايران) را اعلام کند و سپس مي ميرد. در سال ۱۸۴۹ ارتش انگلستان یک مسابقه بزرگ برای اهمیت دادن به دو و جلب توجه نظامیان به آن ترتیب داد و علاوه بر این، دوهای سرعت و استقامت را جزء دروس رسمی دانشکده افسری قرار داد. برای یک فعالیتی نظیر یک دوی 100متر ، ورزشکار نیاز به 45 تا 60 لیتر اکسیژن در دقیقه دارد. بعبارت دیگر اگر 100 متر در 10 ثانیه پیموده شود ، فرد مذکور به 8 تا 10 لیتر اکسیژن احتیاج دارد و بفرض محال اگر ورزشکار بتواند از عهده دریافت آن برآید، به دو تا سه دقیقه وقت نیاز دارد تا بتواند به مصرف اکسیژن خود سرعت دهد و به عبارتی به حالت پایدار برسد؛ در صورتیکه در دوی 5000 متر ، ورزشکار نه تنها به اکسیژن کمتری در دقیقه نیاز دارد، بلکه چون طی مسافت مذکور در زمان بیشتری بطول می انجامد دونده می تواند به حالت پایدار در امر تنفس برسد و با کمبود اکسیژن مواجه نشود.

دو و میدانى نوین در قرن ۱۹ در امپراطورى انگلستان بوجود آمده و رشتههاى قدیمى ابقاء و رشتههاى جدیدى مانند: دو با مانع، دوهاى استقامت، پرش طول و پرش سه گام، پرتاب چکش و وزنه جزو رشته دو ومیدانى درآمدند. در دومین روز این رقابتها که روز گذشته در تایوان برگزار شد دوندگان تیم نفت تهران سه نشان طلا- دو نقره و یک برنز دیگر را کسب کردند. تیم چین دوم و تایوان سوم شد. در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی، در انگلستان نوعی شرط بندی مرسوم شد که در آن دوندگان با هم شرط می بستند و انبوه مردم به تماشا می ایستادند. در مورد تاريخچه دو و ميداني در بازيهاي المپيک روايات مختلفي وجود دارد اما نام کوروبوس به عنوان اولين قهرمان اين مسابقات در 884 سال قبل از ميلاد ثبت شده است. سنگنگاره هایی از مسابقات دو و پرش ارتفاع بر روی مقبرههای مصری متعلق به ۲۲۵۰ سال پیش از میلاد وجود دارد. دو و ميداني ناب ترين و اصيل ترين رشته ورزشي است که از ريشه يوناني اتلوس به معني مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاريخ آفرينش انسان قدمت دارد پيشينه برگزاري اولين مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان به يونان باستان بازمي گردد.

پرتاب وزنه از شاخههای ورزش دو و میدانی است. ورزش کار تا زمانی که وزنه اش به زمین نرسیده نباید دایره را ترک کند. در پرتاب وزنه الهه علیزاده از پلیمر خلیج فارس خرم آباد، ملینا رضایی ملک از طرقبه شاندیز و تینا خسروشیری از سلکتور نفرات برتر شدند. نقوش روى اشیاء و ظروف بجا مانده از دوران باستان، تصاویر انسانهایى را نشان مىدهد در حال دویدن، پریدن و پرتاب کردن مىباشند. يوناني ها به برگزاري مسابقات دو سرعت، پرش طول، پرتاب ديسک و نيزه ادامه دادند و قهرمانانشان به اوج شهرت رسيدند تا هنگامي که تئودوسيوس امپراطور روم، در سال 393 پس از ميلاد پايان دوران باستاني بازي ها را اعلام کرد.از آن زمان تا قرن نوزدهم ميلادي، دو و ميداني در مسابقات نظاميان اروپايي به حيات خود ادامه داد تا اينکه در انگليس شکل مدرن اين ورزش پايه گذاري شد. انسانهاى اولیه، در جریات تلاش براى بقاء، شکار و دفاع از دو بدن، پریدن و پرتاب کردن استفاده مىبرند. در حال حاضر در المپیک دو ۱۰۰ متر مردان، اوسین بولت با زمان ۹٫۶۹ ثانیه رکورد زده است همچنین او موفق شده که رکورد جهانی این رشته را با زمان ۹٫۵۸ ثانیه از آن خود کند. استعدادیابی اولین قدم پیشرفت به سوی قهرمان موفق در سطوح مختلف است.