آخرین اخبار «مسابقات دو و میدانی

اخیرا، در المپیک زمستانی ۲۰۰۶، تنها یک ورزشکار در آزمایش دوپینگ مردود شد و مدالش لغو شد. کسب مدال نقره پرتاب نیزه جهان توسط عبدالرسول میرشکاری عبدالرسول میرشکاری ورزشکار پر افتخار کازرونی در مسابقات دو و میدانی، ماده پرتاب نیزه قهرمانی معلولان جهان ، افتخار آفرین شد. رسم اهدای مدال به سه شرکتکننده برتر از سال ۱۹۹۴ رایج شد؛ در المپیک ۱۸۹۶ تنها به دو مقام اول و دوم مدالهای نقره و برنز اهدا شد و این در حالیست که در ۱۹۰۰ مدالهای متنوعی اعطا شدند. در سال ۱۹۹۰، اسنادی فاش شد که نشان میداد بسیاری از ورزشکاران زن آلمان شرقی به عنوان بخشی از سیاستهای دولت کشورشان به دستور مربیان خود از آنابولیک استروید استفاده کردهاند. در اواسط دهه ۶۰، فدراسیونهای ورزشی استفاده از داروهای نیروزا را منع کردند و در سال ۱۹۶۷، کمیته بینالمللی المپیک نیز همین رویه را دنبال کرد. از زمان المپیک تابستانی ۱۹۲۰ پس از جنگ جهانی اول، ۶۸ سال است که پس از روشن شدن شعله المپیک کبوترها را به نشانه صلح رها میکنند. ورزشکاران (یا تیمهایی) که در هر رشته به مقام اول، دوم یا سوم میرسند مدال دریافت میکنند. به گزارش خبرنگار برنا از همدان، مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در مجمع انتخاباتی هیئت دو و میدانی استان همدان که با حضور صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه امروز همدان همچون گذشته در رشته دو و میدانی دارای قهرمانان بسیار توانمند است و امیدواریم در ادامه راه بتوانیم با همدلی و هم افزایی مشکلات و موانع را برای توسعه هرچه بیشتر و کسب مدال های المپیکی و آسیایی به فرصت تبدیل کنیم.

ماده ۴۷ منشور المپیک میگوید: تنها ورزشهای المپیکی را میتوان در برنامه المپیک گنجاند. مطابق ماده ۴۸٫۱ منشور المپیک، هر دوره مسابقات المپیک تابستانی باید با دست کم ۱۵ ورزش برگزار شود. رشد المپیک همچنین باعث میشود که ورزشهای کم طرفدار مانند پنج گانه مدرن یا ورزشهای پر هزینه (قایقرانی آبهای آرام) جایگاه خود را ر برنامه المپیک از دست بدهند. این رشته استخوان بندی المپیک مدرن را از اوّلین دورهٔ آن تشکیل داده است. یک پژوهشگر به نام جان کی یران (John Kieran) از دونده ای یونانی به نام کوروبوس نام برد و می نویسد که وی اولین قهرمان رسمی دو در نخستین دوره بازی های المپیک باستان است. به طور سنتی (که از المپیک تابستانی ۱۹۲۸ شروع شد) یونان بدلیل موقعیت تاریخی خود به عنوان مبدا بازیهای المپیک، اولین کشور و کشور میزبان، آخرین کشوری هستند که رژه میروند. در طی این بازیها، کمیته بینالمللی المپیک برای اولین بار طرح آزمایش خون را به اجرا گذاشت.

پس از آن پرچم المپیک را وارد استادیوم میکنند و در حالیکه سرود المپیک در حال اجرا است، آنرا برافراشته میکنند. مراسم معمولا با برافراشتن پرچم کشور میزبان و اجرای سرود ملی آن کشور آغاز میشود. دیگر کشورهای شرکت کننده بر اساس حروف الفبای زبان اصلی کشور میزبان و اگر زبان آن کشور به حروف لاتین نباشد، بر اساس حروف الفبای انگلیسی رژه میروند. در برخی موارد اشخاص دیگری به جای رهبر کشور میزبان المپیک را افتتاح میکنند. در برخی رقابتها که در یک دور مسابقه تکحذفی صورت میگیرد (از جمله بکس)، ممکن است مقام سوم مشخص نشود که در این حالت هر دو بازنده مرحله نیمه نهایی مدال برنز دریافت میکنند. برندگان دوم مدال نقره دریافت میکنند و به ورزشکاران رتبه سوم، مدال برنز اهدا میشود. اگرچه تا سال ۱۹۱۲ این مدالها از طلای خالص بودند، اما در حال حاضر از نقره طلاکاری شده ساخته میشوند. اگر مسابقات قایقرانی در سال ۱۸۹۶ به سبب شرایط نامناسب جوی لغو نمیشد، این ورزش نیز به فهرست ورزشهایی آن المپیک افزوده میشد.

در المپیک ۱۸۹۶ نیز این گواهینامهها اهدا میشدند اما در آن زمان، این گواهینامهها به همراه مدال به نفرات اول و دوم اهدا میشد. مسابقات دو و میدانی قهرمانی کشورهای منطقه آسیای میانه به مدت ۲ روز در شهر تاشکند ازبکستان در رده سنی نوجوانان برگزار شد محمدرضا ضیایی پرتاب گر و ملی پوش کهگیلویه و بویراحمدی توانست در ماده دیسک با پرتابی به طول ۵۵ متر و ۷۷ سانتیمتر به مقام اول و مدال طلای این ماده دست یابد. شماری از ورزشهای نمایشی از جمله بدمینتون و تکواندو سرانجام به عنوان ورزشهای مدال گیر و رسمی وارد برنامه المپیک شدند. بررسی پزشکی قانونی نشان داد که مرگ وی در اثر استفاده از امفتامین بودهاست. با وجود انجام آزمایشها، بسیاری از ورزشکاران بدون اینکه گیر بیافتند به استفاده از مواد نیروزا ادامه دادند. اگر دونده ای قبل از شلیک طپانچه حرکت کند خطا کرده و استارت تکرار می شود؛ و اگر هر کسی برای بار دوم خطا کند از دور مسابقه حذف می شود ( در ده گانه و هفت گانه با سه خطا شرکت کننده ی خاطی اخراج می شود). چنانچه دونده ای پیش از شلیک طپانچه حرکت کند خطا کرده و استارت تکرار می شود؛ و چنانچه هر کسی برای بار دوم خطا کند از دور مسابقه حذف می شود (در ده گانه و هفت گانه با سه خطا شرکت کننده ی خاطی اخراج می شود).