آخرین اخبار «مسابقات دو و میدانی

به گزارش ایرنا سیاوش سپهوند روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: همه تهمیدات لازم برای برگزاری مسابقات قهرمانی دو و میدانی باشگاههای کشور در رده نوجوانان وجوانان دختر و پسر در خرم آباد فراهم است. تیم پسران لرستان نایب قهرمان مسابقات صحرانوردی نوجوانان کشور شد. «کوروبوس» احتمالاً اولین قهرمان رسمی دو در نخستین المپیک باستانی بوده است. در دورههای بعدی رشتههای دیگر مانند پرتاب وزنه و پرتاب دیسک به فهرست مسابقات دوومیدانی اضافه شد. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، مهدی خدابخشی کاراته کا کرمانشاهی است که با نظر کادر فنی به عنوان یکی هفت ورزشکار تیم کمیته ایران عازم مسابقات جهانی خواهد شد. همین اصل در ورزش باستانی و زورخانهای ایران نیز دیده میشود. این سازمان، سرانجام در ماه اوت سال 1913 با نام «فدراسیون بینالمللی دوومیدانی» تأسیس شد. تا سال ۱۹۹۲ ورزشهای نمایشی نیز در برنامه المپیک قرار داشتند. اما تا احیای بازیهای المپیک در سال 1896، این ورزش به صورت رسمی بین المللی نبود.

اما نکته مجهول برای همه دانشمندان علم ورزش این است که به چه علت قهرمانان پرتاب دیسک در مرتبه اول قرار میگرفتند و ورزشکاران دیگر در درجه دوم اهمیت قرار داشتند. در سال 1849 ارتش انگلستان یک مسابقه بزرگ برای اهمیت دادن به دو و جلب توجه نظامیان به آن ترتیب داد و علاوه بر این، دوهای سرعت و استقامت را جزء دروس رسمی دانشکده افسری قرار داد. علت این شکوفایی علاقه هنری هشتم پادشاه انگلستان بود که خود مهارت فراوانی در پرتاب چکش داشت. مسابقه باید در مسیری که در حد امکان محدود به مناطق باز خارج شهر، صحرا، تپه زار، زمین های علف زار باشد، انجام گیرد و شامل قسمتی از منطقه ی شخم زده نیز می تواند باشد. هدف اصلی باید لذت بردن از ورزش باشد. این بازیها از سال 776 قبل از میلاد آغاز شد و 12 قرن ادامه داشت. IOC در دو مورد اول همکار ی کرد، اما در سال ۱۹۷۶ اقدامی نکرد، زیرا تهدید تحریم از سوی تور تیم راگبی نیوزیلند به آفریقای جنوبی بود و راگبی جزو بازیهای المپیک محسوب نمیشد. اما نخستین اجرای سازمان یافته و قانون دار «دو و میدانی» در بازی های المپیک یونان باستان دیده می شود.

هیچ داوطلبی برای مسابقه های ماراتن پذیرفته نمی شود، مگر این که گواهی امضا شده از سوی یک پزشک صلاحیت دار را سی روز قبل از مسابقه ها به برگزار کننده ی مسابقه ارائه دهد که در آن سلامت شرکت کننده برای شرکت در مسابقه مورد تأیید قرار گرفته باشد. عزیز الله مشفقی سرپرست تیم دو و میدانی سپاهان در گفت و گو با خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مسابقات لیگ دو و میدانی اظهار کرد: مسابقات لیگ کیفیت نسبتا خوبی داشت، تنها به دلیل اینکه در هفتههای پایانی لیگ قرار داشتیم و همین عاملی شده بود تا دوندگان از لحاظ آمادگی و رکوردی به شرایط بالاتری برسند و بتوانند در مرحله پایانی عملکرد بهتری نسبت به ۲ مرحله ابتدایی لیگ داشته باشند. ویلیام سر توس ( 1899 ) در مورد نوعی استارت می نویسد : دوندگان 15 تا 20 قدم عقب تر از خط استارت می ایستادند و استارتر درست موازی خط شروع قرار می گرفت ، با نخستین علامت داور دوندگان به آهستگی و با ریتمی نرم به سمت خط شروع دویدن را آغازمی كردد و به محض رسیدن به آن با دومین علامت داور سرعت آنها افزایش یافته و مسافت مسابقه را طی می كردند .

زمین مسیر نباید نرم باشد، مانند کناره های چمن و مشابه آن؛ ولی محل شروع و پایان مسابقه را می توان در میدان ورزش گذاشت. نصری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط دو و میدانی در اصفهان نامطلوب است به گونهای که در محیطهای بیرون از ورزشگاه نیز زمین چمن استاندارد یا خاکی نرم وجود ندارد و پیست تارتان ورزشگاه انقلاب که اختصاص به این رشته دارد از بین رفته است و موجب آسیبدیدگی ورزشکاران دو و میدانی میشود. انسانهای اولیه ضمن دویدن و فرار، برای عبور از موانع طبیعی از جهیدن و پریدن استفاده میکردند و اگر لازم میشد که بین آنها و حیوانات مبارزهای صورت گیرد از پرتاب سنگ یا دیگر اشیا کمک میگرفتند این کار معمولاً زمانی انجام میگرفت که انسان از فرار کردن خسته و کوفته میشد. یونانیها، برای پرتاب دیسک از یک صفحه مدور فلزی استفاده میکردند که آن را هاترس (HATTERES) مینامیدند. مسیر باید با کیلومتر و مایل برای شرکت کنندگان در تمام مسیر مشخص شود. برای مسابقه نهایی باید دونده ها( مسابقات انتخابی) را با فاصله زمانی حداقل ۴۵ دقیقه انتخاب کرد به بیانی دیگر فاصله بین دو مسابقه دونده های راه یافته به دور بعدی نباید کم تر از ۴۵ دقیقه باشد.