آخرین اخبار «مسابقات دو و میدانی

در حدود یک قرن پیش ، مسابقه ی پرش طول بدون دور خیز ( پرش جفت پا ) نیز جزئی از المپیک به حساب می آمد . در 17 جولای 1912 فدراسیونی برای این ورزش به وجود آمد که International Amateur Athletics Federation این بود و واژه آماتور هم جزو آن بود و به صورت حرفه ای پیگری نمی شد ولی در دهه 70 میلادی کاملا ورزش حرفه ای شد و در سال 2001 کلمه آماتور از آن حذف شد. در سال 1312 تامس گیبسون ، کارشناس آمریکایی ورزش به ایران آمد . تخته ی استارت در سال 1937 اختراع شد . مسابقه بدین شکل برگزار می شود که ورزشکار در مستطیلی به عرض 22 / 1 تا 25 / 1 متر شروع به دویدن می کند و پس از رسیدن به تخته ی پرش ، با یک پا به سمت جلو می پرد و با همان پا فرود می آید . جلو تر از تخته ی پرش در فاصله ی یک متری ، مستطیلی به طول حداقل 9 متر و عرض 75 / 2 متر وجود دارد که پر از خاک رس است .

در زیر مانع ، گودال فلزی مخصوصی وجود دارد که پرنده حتما باید نوک نیزه را درون آن قرار دهد و با فشار دادن نیزه بر زمین ، خود را به سمت بالا بکشاند . ورزشگاه میزبان مسابقات رسمی ، باید یک پیست 400 متری ، محل هایی برای مسابقات پرش و پرتاب و یک حوضچه ی آب مخصوص دو 3000 متر با مانع داشته باشد . طول پیست دو داخل سالن ۲۰۰ متر است. در این مسابقه 5 مانع به طول 96 / 3 متر و ارتفاع 4 / 91 در پیست قرار داده می شود . در صورتی که ورزشکار از این میله عبور کند ، پرش او مورد قبول است اما اگر به هر ترتیب میله را بیندازد ، پرش خطا محسوب می شود . با توجه به اهمیت سرعت گرفتن در مسابقات پرش ، در صورتی که باد در جهت حرکت ورزشکار بوزد و سرعت آن بیش از حد استاندارد باشد ، اگر ورزشکار رکورد بشکند ، میزان پرش او رکورد جدید محسوب نخواهد شد . اکنون نیز اکثر کشورهای جهان، خصوصا کشورهای در حال توسعه، به استعدادیابی توجه ویژه ای مبذول داشته و در این زمینه سرمایه گذاری می کنند.

وی گفت: حدود سه سال از فعالیت باشگاه پلیمر خلیج فارس خرمآباد میگذرد و در این مدت عناوین مختلفی در بخش تیمی و انفرادی با ثبت رکوردهای بسیار در مسابقات قهرمانی دو و میدانی باشگاههای کشور حاصل شده است و با توجه به شرایط، خوشبین هستیم که این افتخارات ادامه داشته باشد. 32 سال پس از آغاز مسابقه ی المپیک ، رقابت پرتاب دیسک زنان نیز به برنامه ی بازی ها افزوده شد و امروزه پس از گذشت حدود 80 سال برترین پرتابگران زن ، دیسک را تا حدود 76 متر پرتاب می کنند . در مسابقات امروزی پرتاب دیسک ، ورزشکاران درون دایره ای به قطر 5 / 2 متر می ایستند و با چرخیدن به دور خود ، دیسک را ، که به شکل بشقاب است ، به جلو پرتاب می کنند . با شروع بازیها کشورهای تهدید کننده تیمهای خود را به کشورشان بازگرداندند، در حالیکه برخی از ورزشکاران آفریقای جنوبی رقابت خود را آغاز کرده بودند. برخی از مردم، ورزشکار حرفه ای اند و گروهی ورزشکار آماتور . به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، خانم قوشچی، نایب رئیس هیات دو ومیدانی گلستان گفت: مسابقات دو میدانی نو نهالان کشور، لیگ منطقهای پایا در بخش دختران امروز با حضور ۴۱ ورزشکار از استانهای گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، وسمنان در ورزشگاه کریم آباد گرگان آغاز شد.

سعید پویا پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این مسابقات امروز به میزبانی اهواز در ورزشگاه تختی اهواز برگزار شد که در پایان تیم خوزستان با کسب ۶ نشان طلا، سه نقره و یک برنز اول شد. مسئول انجمن پارادو و میدانی استان سمنان گفت: ورزشکاران استان امروز وارد تهران شدند و پس از برگزاری مسابقات، روز دوشنبه به شهرستان خود باز میگردند. در ده گانه ، ورزشکاران در روز اول در مسابقات دو صد متر ، پرش طول ، پرتاب وزنه ، پرش ارتفاع و دو 400 متر شرکت می کنند . در پرش سه گام ، کفش ورزشکاران مثل کفش های مخصوص پرش طول طوری ساخته شده است که از پاشنه ی پای آن ها محافظت می کند . آن گاه با پای دیگر پرش دوم خود را انجام می دهد و مجددا با همان فرود می آید . در صورتی که پای پرتابگر از خط آغاز عبور کند ، پرتاب خطا محسوب می شود .