آخرین اخبار «مسابقات دو و میدانی

او رکورد 51.49 متر را در اختیار دارد و نفر دوم، مهلا محروقی رکورد 45.87 را ثبت کرده است : نزدیک به 6 متر اختلاف. سحر ضیایی رکورد 47.59 متر را در اختیار دارد و امینه ایری با حد نصاب 40.86 در جایگاه دوم است که فاصله ای 7 متری را نشان می دهد. نسرین امینی مهر، سمیرا حاتمی و صبا عظیمی در جایگاه سوم تا پنجم پرتاب نیزه هستند. یونانی ها به برگزاری مسابقات دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک و نیزه ادامه دادند و قهرمانانشان به اوج شهرت رسیدند تا هنگامی که تئودوسیوس امپراطور روم، در سال 393 پس از میلاد پایان دوران باستانی بازی ها را اعلام کرد.از آن زمان تا قرن نوزدهم میلادی، دو و میدانی در مسابقات نظامیان اروپایی به حیات خود ادامه داد تا اینکه در انگلیس شکل مدرن این ورزش پایه گذاری شد. مرادی در پایان در خصوص باشگاه ذوبآهن و محدودیتهای موجود خاطرنشان کرد: باشگاه ذوبآهن در ورزش دو و میدانی ریشهدار است و بیشترین حضور در مسابقات باشگاههای کشور را دارد.

در سالهای اخیر، کمیته ملی المپیک به منظور جلب توجه تماشاگران چندین ورزش دیگر را نیز به برنامه مسابقات افزودهاست. امروزه اتحادیه بینالمللی فدراسیونهای دومیدانی (IAAF) برگزاری مسابقات دوومیدانی در سطح بینالمللی را بر عهده دارد و پس از المپیک، معتبرترین رویدادهای این رشته، مسابقات قهرمانی دوومیدانی جهان و قهرمانی دو و میدانی داخل سالن جهان به شمار میروند. در همین ایام بود که مردم با مفهوم رشتهای تحت عنوان دو صحرانوردی نیز آشنا شده، نسبت به برگزاری مسابقات آن اقدام کردند. دو و میدانی ناب ترین و اصیل ترین رشته ورزشی است که از ریشه یونانی اتلوس به معنی مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاریخ آفرینش انسال قدمت داردپیشینه برگزاری اولین مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به یونان و ایرلند بازمی گردد. براساس مدارک موجود اثبات گردیده است که پیش از اولین دوره مسابقات المپیک دویدن، پریدن و پرتاب کردن به عنوان یک ورزش دارای جاذبه برای مردم یونان بوده است.

در سال 1312 یک فرد آمریکایی به نام گیبسون به عنوان کارشناس ورزش به استخدام دولت وقت ایران درآمد. در سال 1312 تامس گیبسون ، کارشناس آمریکایی ورزش به ایران آمد . فدراسیون ورزش دو در ۱۷ جولای ۱۹۱۲ تحت عنوان International Amateur Athletics Federation بنا نهاد شد و در بین آن ها واژه اماتور هم موجود بود ولی این ورزش در دهه ۷۰ میلادی بصورت حرفه ای شد و کلمه اماتور در سال ۲۰۰۱ از آن حذف شد. مشهورترین رد صلاحیتی که به خاطر دوپینگ صورت گرفت، مربوط به بن جانسون دونده دو سرعت از کانادا بود. از سال 1304 به بعد یک سری مسابقات در زمینه دو و میدانی در محلههای مختلف تهران به صورت غیر رسمی آغاز شد. از آن تاریخ به بعد ورزش دوومیدانی در بین اکثر مراکز آموزشی کشور متداول شده، گسترش بیشتری یافت. از این ورزش در کنار مسابقات شنا به عنوان قلب بازیهای المپیک یاد شده است.

سابقه حضور زنان در مسابقات دو و میدانی المپیک نیز به بازی های 1928 آمستردام برمی گردد. اگرچه برنامه بازی های المپیک از سال 1932 فرق کرده و نسبتا استانداردتر شده است اما برنامه مسابقات مردان و زنان تقریبا مثل هم است و تفاوت های اندکی دارد. با گذشت زمان، که انسان به تدریج متمدن و شهرنشین شد، آن حرکات طبیعی را هم جزئی از زندگی خود قرار داد و به شکل بازی های ورزشی در اوقات فراغت اجرا کرد. او اولین مسابقات رسمی ورزش از جمله دوومیدانی را بین مراکز آموزشی تهران و اصفهان ترتیب داد. در این ورزش از چمن مصنوعی قرمز رنگ برای پوشش سطوح استفاده میشود. پنج مسابقه معتبر ماراتن در سطح نخبگان در سری مسابقات جهانی ماراتن برگزار میشود که شامل ماراتن های برلین، بوستون، شیکاگو، لندن و نیویورک است. دوميداني ناب ترين و اصيل ترين رشته ورزشي است که از ريشه يوناني اتلوس به معني مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاريخ آفرينش انسال قدمت داردپيشينه برگزاري اولين مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به يونان و ايرلند بازمي گردد. انسانهای اولیه، در جریات تلاش برای بقاء، شکار و دفاع از دو بدن، پریدن و پرتاب کردن استفاده میبرند. نقوش روی اشیاء و ظروف بجا مانده از دوران باستان، تصاویر انسانهایی را نشان میدهد در حال دویدن، پریدن و پرتاب کردن میباشند.