آخرین اخبار «مسابقات دو و میدانی

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، روحالله امانی بروجنی دو و میدانیکار اهل چهارمحال و بختیاری با کسب مدال طلای ماده ۵۰۰۰ متر و مدال نقره ماده ۱۵۰۰ متر در رقابتهای پیشکسوتان کشور موفق به کسب جواز حضور در رقابتهای دو و میدانی آسیایی جاکارتای اندونزی شد. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، به نقل از روابط عمومی ورزش و جوانان خراسان شمالی در مرحله پایانی دهمین دوره قهرمانی باشگاههای استان دربخش بانوان که باحضور ۸ تیم به میزبانی مجموعه ورزشی ۱۹ مهر برگزار شد، درمجموع امتیازات پس از رقابت سه مرحلهای تیمها، تیم کالای ورزشی خطیب با کسب ۱۵۱ امتیاز، اول شد. همچنین در پایان رقابتهای دو صحرانوردی پسران در رده سنی نوجوانان ، محمدصالح کیانی از رشت عنوان قهرمانی استان گیلان را به خود اختصاص داد، امیرحسین احمدی از ماسال دوم شد و علی علیزاده از رشت مقام سوم این دوره از رقابتها را تصاحب کرد . اباظهری بیان کرد: این مسابقات از ۲۲ لغایت ۲۴ آبان ۱۴۰۰ و در استان تهران برگزار میشود و مسابقات آسیایی نیز سال آینده به میزبانی چین است. برای آقایان ۲۴ رشته در سطح جهان و برای خانم ها ۲۳ رشته مسابقات دو و میدانی برگزار می شود.

برای مسابقه نهایی باید دونده ها( مسابقات انتخابی) را با فاصله زمانی حداقل ۴۵ دقیقه انتخاب کرد به بیانی دیگر فاصله بین دو مسابقه دونده های راه یافته به دور بعدی نباید کم تر از ۴۵ دقیقه باشد. تیروپ یکی از بهترین زنان ورزشکار کنیا بود و مرگ وی شوک زیادی در ورزش این کشور ایجاد کرد. رئیس فدراسیون دو و میدانی کنیا این خبر را تأیید کرده است.این قتل تنها چند هفته پس از رکوردشکنی وی در رویداد آلمان رخ داد، جایی که او رکورد زنان در ۱۰ کیلومتر را شکست. در دومین روز این رقابتها که روز گذشته در تایوان برگزار شد دوندگان تیم نفت تهران سه نشان طلا- دو نقره و یک برنز دیگر را کسب کردند. هنگام تساوی ، بهترین دومین پر ش و چنانچه تساوی هنوز برقرار باشد بهترین سومین پرش و این عمل ادامه خواهد داشت تا حالت تساوی از بین برود. چنانچه در مورد نفر هشتم نتیجه مساوی به دست آید به پرتاب کننده های مذکور اجازه سه پرتاب اضافی داده می شد. گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده، وعده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند. اما این روزها چهرههای شاخص این رشته ورزشی که نام مادر و پایه تمام ورزشها را به یدک میکشد آنچنان در خراسانجنوبی بیحامی و خارج از گود مانده اند که با تیمهای برنددار دیگر استانهای کشور در مسابقات قهرمانی دو ومیدانی باشگاههای کشور هنرنمایی و مدالآوری میکنند.

دو و میدانی به عنوان مادر تمامی رشته های ورزشی شناخته می شود، این ورزش تنها یک رقابت نیست، بلکه روشی برای زندگی سالم است. ورزشکاران یونانی برای مسابقات ورزشی خود چهار جشنواره بزرگ و مهم داشتند. در سال ۱۸۴۹ ارتش انگلستان یک مسابقه بزرگ برای اهمیت دادن به دو و جلب توجه نظامیان به آن ترتیب داد و علاوه بر این، دوهای سرعت و استقامت را جزء دروس رسمی دانشکده افسری قرار داد. مقام هر شرکت کننده در مسابقه به ترتیب رسیدن هر نقطه از بالا تنه ( بدون سر و گردن و بازوها ، دست ها و پاها ) به نزدیک ترین لبه خط پایان تعیین می شود. ترتیب شرکت پرتاب کننده ها با قرعــه کشی تعییـــن می شود. به طور کلی برای کلیه رقابت ها غیر از مسابقات قهرمانی ملی و مسابقات بین المللی هر تیم می تواند دو برابر تعدادی که امتیاز می گیرند در مسابقه شرکت داده و علاوه بر آن هر تیم حق دارد تعدادی ذخیره مساوی با تعداد امتیاز بگیران هر تیم داشته باشد. تا قبل از قرن نوزدهم مسابقات دو و میدانی برای زنان پیش رفت کندی داشته است و در قرن بیستم به طور واقعی مسابقات زمان مطرح گردید و اولین مسابقه بین المللی بانوان در سال ۱۹۲۱برگزار شده و از سال ۱۹۲۸مسابقات دو و میدانی در المپیک برگزار شد.

مسابقات دو صحرانوردی از سال ۱۹۱۲ انجام گردید. از اين ورزش در کنار مسابقات شنا به عنوان قلب بازيهاي المپيک ياد شده است. در لحظه ای که ورزشکار برای شروع پرتاب حالت آمادگی به خود بگیرد وزنه باید در کنار چاله او و مماس با چانه قرار داشته باشد و دست نباید در اثــنای عمل پرتاب از این حالت پایین تر بیایــد. ورزش دو و میدانی که به انگلیسی : track and field و sport of athletics نامیده می شود،مجموعه ای از ورزشها شامل : انواع دو، پرش، پرتاب، پیاده روی، و رشتههای ترکیبی است. اما در میان کشورها و تمدن های دوران باستان، در یونان بیش از دیگران به ورزش دو و میدانی اهمیت داده می شد. ماده 3ـ حداقل تعداد ورزشكاران برای هر یک از تیم های شرکت کننده در هر مرحله 5 نفر میباشد . عرض چاله باید حداقل ۷۵/۲ و طول آن از تخته پرش کمتر از ۱۰ متر نباشد .