آخرین اخبار «مسابقات دو و میدانی

در پرش طول نیز نمایندگان کره جنوبی اول و دوم و مالزی سوم شد و روزبه اسدی بخش نماینده کشورمان در این رشته با 7 متر و 33 سانتی متر به عنوانی بهتر از ششمی دست نیافت. تیم دو و میدانی نفت تهران بامداد یکشنبه دوازدهم خرداد ماه تایوان را به مقصد مالزی ترک خواهد کرد و به مدت دو روز در کمپ بین المللی دوومیدانی کوالالامپور تمرین می کند و چهارشنبه صبح به تهران بازمی گردد. این دوره از تور بین المللی آذربایجان با حضور 6 تیم خارجی و 7 تیم داخلی از اول خرداد ماه در سه استان آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل برگزار شد که در نهایت تیم پتروشیمی تبریز فاتح کاپ بیست و سوم شد. حدادی در سومین مسابقه رسمی خود در سال جاری ضمن برپایی چند جلسه تمرین در یک دوره مسابقه بین المللی با نام جام قهرمانی دو و میدانی روسیه در شهر سوچی شرکت کرد که در نهایت تنها با ا نجام یک پرتاب به میزان 61 متر و 70 سانتی متر به مقام قهرمانی رسید. 4 / 3 سانتی متر است . مریم محبی دیگر چهره شاخص دو و میدانی ایران در ماده تخصصی خود، 400 متر سال خوشی داشت و در جریان مرحله دوم لیگ، رکورد 56.98 را ثبت کرد تا بهترین دونده این ماده در سال 98 لقب گیرد.

نزدیک ترین نفر به تکتم، مریم محمودی دونده زنجانی است که فروردین سال 98 در جریان رکوردگیری ، زمان 2:14.52 را ثبت کرد. پریچهر شاهی، نفر دوم 10 هزار متر ایران چیزی نزدیک به 4 دقیقه با او فاصله دارد. هانیه ثمری با رکورد 2:14.59 نفر سوم هشتصد متر ایران است و رده های چهارم و پنجم در اختیار ساجده فانی و سپیده صارمی است. فرزانه فصیحی با زمان 24.51 و فائزه نسایی با زمان 24.82 ثانیه دوم و سوم هستند و سکوی چهارم و پنجم نیز به ترتیب به حمیده اسماعیل نژاد و مریم محبی اختصاص یافته است. پرش سه گام بدون دورخیز نیز طی سالهای ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ به اجرا درآمدند. به گزارش ایسنا؛ حمید رضا سپهری نیا افزود: دختران ملایری با حضور قدرتمند خود در این مسابقات در رده سنی نونهالان توانستند در مادههای پرش طول، پرتاب وزنه، ۱۰۰ متر با مانع و آزاد، ۹ عنوان برتر این مسابقات را از آن خود کنند. در پرش طول ، هدف ورزشکار پرش به سمت جلو به بیشترین میزان ممکن بدون استفاده از ابزار های کمکی است . که با رعایت دو نکته میتوانند به عنوان پوشش چمن مصنوعی دو میدانی مورد استفاده قرار گیرند. در 200 متر ایمان روغنی با 21 ثانیه و 59 صدم ثانیه در مکان چهارم قرار گرفت.

رده چهارم از آن الهام کاکلی با حد نصاب 12.09 است و ساناز امیری پور، دلنیا بیگم جانی، مریم محبی، راویس شهابی، فائزه آشورپور و فرنوش آقایی در ردههای پنجم تا دهم این فهرست قرار گرفتهاند. حمیده اسماعیل نژاد با رکورد 11.92 ثانیه و فائزه نسایی با رکورد 11.98 ثانیه دوم و سوم شدند. هر دو، محصول حمیده جوان مربی پرتلاش و سازنده دو و میدانی ایران. قهرمان پرتاب دیسک ایران ابتدای هفته جاری در دومین مسابقه رسمی اش در تور بین المللی دو و میدانی در هلند رکورد آسیا را جابجا کرد و به مدال طلا رسید. بر پایه این گزارش عضو تیم دو و میدانی نفت تهران در تور بین المللی دو و میدانی- احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک مسابقات روسیه شد- باران شدید رقابت ها را تعطیل کرد. احسان حدادی بعد از کسب سومین مقام قهرمانی اش در مسابقه بین المللی روسیه در گفت و گو با مسئول روابط عمومی دفتر ورزش وزارت نفت گفت: در مسابقه امروز بارندگی به حدی شدید بود که من در دایره پرتاب دیسک به زمین خوردم و خوشبختانه هیچ مشکلی برایم پیش نیامد. احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک ایران و آسیا و عضو تیم دو و میدانی نفت تهران در حالی به مقام قهرمانی رقابت های جام دو و میدانی روسیه دست یافت که بارندگی شدید این پیکارها را به تعطیلی کشاند.

احسان حدادی برای اولین بار در رشته پرتاب دیسک ایران موفق به راه یابی به المپیک شده است. همشهری جوان و جویای نام او، حدیثه رئوف است که با زمان 4:47.94 دومین دونده سریع 1500 متر ایران در سال 98 بوده است. محدثه ابراهیم پور دونده آسان پرداخت در لیگ گذشته، با زمان 57.25 سومین رکورددار 400 متر ایران در سال 98 بود. عملیات سربازی، دورههای طولانی، مشتزنی، کشتی گیری و مسابقه ورزشهای پنج گانه ( پنتاتلن ) (pentathlon) از جمله بازیهای المپیک بود. ایالات متحده بهمراه ۶۴ کشور غربی دیگرالمپیک موسکو در سال ۱۹۸۰ را به دلیل حمله شوروی به افغانستان تحریم کردند؛ این در حالیست که ۱۶ کشور غربی در بازیهای لمپیک موسکو حضور یافتند.بدلیل این تحریم تنها ۸۰ کشور در این المپیک حضور یافتند.از سال ۱۹۵۶ تا کنون این کمترین تعداد کشورهای حاضر در المپیک بودهاست.اتحاد جماهیر شوروی و ۱۴ عضو بلوک شرق ( بجز رمانی ) با عنوان این مطلب که اامنیت ورزشکارانشان تامین نیست در المپیک لس آنجلس در سال ۱۹۸۴ حضور نیافتند.تحریم کنندگان بازیهای المپیک سال ۱۹۸۴ در ماههای جولای-آگوست جام دوستی را آغاز کردند. در این رقابت ها که با حضور پرتابگران مطرح کشورهایی مانند اوکراین، روسیه و بلاروس برگزار شد به دلیل بارندگی شدید و آب وهوای نامساعد شرکت کنندگان تنها موفق به انجام یک پرتاب شدند.