آخرین اخبار «مسابقات دو و میدانی

در پارهای اوقات ورزشهای نمایشی تنها ورزشهایی بودند که در کشور میزبان طرفدار داشتند، اما ورزشهایی که در سطح بین المللی مطرح بودهاند نیز در المپیک به نمایش در میآمدند. در آخرمشعل المپیک وارد استادیوم میشود و پس از آنکه از دست هر ورزشکار عبور کرد به آخرین حمل کننده مشعل میرسد که معمولا ورزشکاری مطرح از کشور میزبان است.او آتش را در جایگاه مخصوص خود در استادیوم روشن میکند. مسابقات تنیس روی میز نوجوانان دختر استان ساعت ۱۵ امروز در مجموعه ورزشی شهید علیدخت بجنورد برگزار میشود. این پنج حلقه در هم بافته شده نمادی از اتحاد میان پنچ قارهاست.(آمریکا یک قاره محسوب شدهاست).این پنج حلقه در پنج رنگ روی زمینه سفید در پرچم المپیک کشیده شدهاند. در نتیجه، بسیاری از مستعمرات و کشورهای غیر مستقل اجازه دارند تا تیمها و ورزشکاران خاص خود را روانه مسابقات المپیک کنند حتی اگر این ورزشکاران دارای شهروندی یک کشور دیگر عضو کمیته المپیک باشند. افزون بر آن اسکیت نمایشی و هاکی روی یخ حتی قبل از ظهور مسابقات المپیک زمستانی، بخشی از مسابقات المپیک تابستانی بود و تیمها در این زمینه با یکدیگر به رقابت میپرداختند. IOC اغلب مورد انتقاد قرار گرفته است که چرا سازمانی انعطاف نا پذیر است و تعدادی از اعضای آن حتی تا زمان مرگ عضو باقی میمانند.

این برنامه نشان داد که چگونه میتوان به اعضای IOC رشوه داد تا به نفع شهر خاصی برای میزبانی رای دهند. رای دو سوم اعضای کمیته ملی المپیک لازم است تا بتوان منشور المپیک را اصلاح کرد و یک فدراسیون رسمی را به جایگاه المپیک ارتقا داد و آن رشته ورزشی را برای گنجاندن در برنامه المپیک واجد شرایط تلقی کرد. وی افزود: تیم اصفهان با کسب سه طلا، پنج نقره و ۲ برنز دوم و تیم کهگیلویه و بویراحمد نیز با کسب یک طلا و ۲ نقره سوم شد. وی افزود: این ماراتن منطقهای در ۱۱ ماده با شرکت نخبههای دو ومیدانیکار استانهای سیستان و بلوچستان، خراسانجنوبی و کرمان برگزار شد. سارا ندافی روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، افزود: نبودن امکانات تمرینی و همچنین نداشتن حامی مالی موجب شده است بسیاری از بانوان دونده فارس همچون مریم نوروزی و زهرا امیدوار برغم میل باطنی راهی استان های دیگر شوند. در سالهای اخیر، کمیته ملی المپیک به منظور جلب توجه تماشاگران چندین ورزش دیگر را نیز به برنامه مسابقات افزودهاست. دو و میدانی رشتهای با استعدادهای فراوان همراه با بیتوجهی مسوولان در کهگیلویه و بویراحمد استعدادهای دو میدانی استان متاسفانه در سالهای اخیر به فراموشی سپرده شدند چرا که مسؤولان استانی به تنها چیزی که فکر نمیکنند به ورزش و ورزشکاران و قهرمانان ملی است.

سجاد مرادی سرمربی تیم دو و میدانی ذوب آهن در گفت و گو با خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مسابقات لیگ دو و میدانی اظهار کرد: لیگ امسال نسبت به سالهای قبل پویاتر برگزار شد. آفتابنیوز : فینال مسابقات قهرمانی دو و میدانی زنان لیگ باشگاههای کشور یکشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۰ در باشگاه آفتاب انقلاب تهران برگزار شد. سه کشور دیگر کوبا، اتیوپی، نیکاراگوئه (بیشتر بدلیل مشکلات اقتصادی و عدم توانایی فرستادن ورزشکاران) متحدا از حضور در بازیها انصراف دادند، اما برای اینکه توسط IOC تحریم نشوند، رسما اعلام تحریم کردند. اینکه چه قدرت و چطور میخوابیم به سلامتی مربوط است. دوي سرعت، نمايش قدرت است و بستگي دارد به توانايي يك فرد كه قادر باشد بدنش را با سرعت و قدرت متناوب توسط پاها به جلو براند . تفاوت منظور همراه با در نظر گرفتن مهارت فرد یا گروه یا دلیری علامت مشخصه ورزش است. مطابق ماده ۴۸٫۱ منشور المپیک، هر دوره مسابقات المپیک تابستانی باید با دست کم ۱۵ ورزش برگزار شود. بسیاری بر این باورند که بازیهای المپیک باید در مناطق فقیرتر دنیا نیز برگزار شود.

وزارتخانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج زیادی صرف ورزش ، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه وسائل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود. تاریخ برگزاری اولین مسابقه های دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به یونان و ایرلند باز می گردد. کمیته بین المللی المپیک در اولین جلسهای که پس از هر المپیاد برگزار میکند به بررسی در مورد برنامه المپیک میپردازد. پرچم المپیک در سال ۱۹۱۴ انتخاب شد، اما اولین بار در آنتورپ، ۱۹۲۰ برافراشته شد. با این ورزشکاران که به اجبار دولتهایشان مجبور به ترک دهکده المپیک بودند همدردی شد. از میان این رشتهها، اسکی بیرون از جاده، اسکیت بازی نمایشی، هاکی روی یخ، عملیات مرکب اسکاندیناویایی، پرش با اسکی، و اسکیت سرعت در برنامه تمامی المپیکهای زمستانی قرار داشتهاست. اغلب بازیهای المپیک در شهرهای اروپایی و آمریکای شمالی برگزار شدهاند و تنها چند دوره معدود از بازیها در مکانهای دیگر بوده که این مکانها نیز محدود به شهرهای آسیای شرقی میشود. همچنین تیم دو و میدانی آقایان با نام «شهدای مدافعان حرم» متشکل از قیس عبیات، محمدلایقی نیا، داود جمال پور و مجاهدپور رکنی به سرپرستی جلال دشت بزرگ به این دوره از مسابقات اعزام میشود.